Akranes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Akranes
Akraneskaupstaður
Komunë
noform
Pamje nga ajri e Akranes
Administrimi
Shteti Flamuri Islanda
Rajoni Rajoni Perëndimor
Provinca Zona Veriperëndimore
Udhëheqës Regína Ásvaldsdóttir
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 9 km2
Popullsia 6,699 banorë
Dendësia 744.33 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC±00
Kodi Postal 300, 301, 302
Faqja Zyrtare akranes.is

Akranes (islandisht: Akraneskaupstaður), është një qytet port dhe komunëIslandë, rreth 20 km në veri të kryeqytetit Reykjavík. Kjo komunë ndodhet në rajonin Perëndimor, dhe është pjesë e Zonës zgjedhore Veriperëndimore.

Zona ku Akranes ndodhet ështe e banuar që në shekullin e 9-të, por nuk ka marrë një statut komunale deri në vitin 1942.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]