Hveragerdi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Hveragerði
Hveragerðisbær
Komunë
noform
Pamje e Hveragerdi
Administrimi
Shteti Flamuri Islanda
Rajoni Rajoni Jugor
Provinca Zona Jugore
Kryetari i komunës Aldís Hafsteinsdóttir
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 9 km2
Popullsia 2,333 banorë
Dendësia 259.22 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC±00
Kodi Postal 810
Faqja Zyrtare hveragerdi.is

Hveragerði (islandisht: Hveragerðisbær), është një qytezë dhe komunë në jug të Islandës, i vendosur 45 km në lindje të Reykjavík. Kjo komunë ndodhet në rajonin Jugor, dhe është pjesë e zonës zgjedhore jugore.

Lumi Varma kalon nëpër qytet.

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zona përreth është pjesë e vullkanit qendror të Hengill, është gjeotermikisht aktiv dhe shkakton shumë shpesh tërmet (zakonisht të vogla).

Hveragerði përmban një numër të madh të serave dhe është një vatër për kopshtarinë islandeze.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]