Zona Jugore (Islandë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Zona Zgjedhore Jugore
islandisht : Suðurkjördæmi
Zonë zgjedhore
Shteti Islanda Islanda
Qyteti kryesor Reykjanesbær Coat.svg Keflavík
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 47,810 banorë (2009)
Të dhëna të tjera
Themelimi 1999
Votues 32,505
Përfaqësues në Kuvend 10


Zona Zgjedhore Jugore është një nga gjashtë zonat zgjedhoreIslandës. Qyteti i saj kryesor është Keflavík.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Është zona e vetme që kufizohet me të gjitha zonat e tjera, duke përfshirë edhe ato urbane të Reykjavík.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo zonë përfshinë 3 rajone dhe 20 komuna.

Qytetza[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendbanimet me status të qytezës, të renditura sipas popullsisë, janë 16:

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Zonat zgjedhore të Islandës – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale