Zona Jugore e Reykjavik (Islandë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Zona Zgjedhore Jugore e Reykjavik
Reykjavíkurkjördæmi suður
Location of Zona Zgjedhore Jugore e Reykjavik
Popullsia
 • Gjithsej119.357

Zona Zgjedhore Jugore e Reykjavik është një nga gjashtë zonat zgjedhoreIslandës. Qyteti i saj i madh, dhe i vetmi i përfshirë, është Reykjavík.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo zonë kufizohet me Zonën Veriore të Reykjavik, Zonën Jugore dhe Zonën Jugperëndimore. Nga sipërfaqja, është zona më e vogël.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Elektorati përfshin pjesën jugore të qytetit Reykjavík, pjesë e rajonit urban të Rajonit të Kryeqytetit.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Population referred to the entire city of Reykjavík

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Zonat zgjedhore të Islandës – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale