Jump to content

Zona Verilindore (Islandë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Zona Zgjedhore Verilindore
Norðausturkjördæmi
Location of Zona Zgjedhore Verilindore
Popullsia
 • Gjithsej39.621


Zona Zgjedhore Verilindore është një nga gjashtë zonat zgjedhoreIslandës. Qyteti i saj kryesor është Akureyri.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo zonë kufizohet me Zonën Veriperëndimore dhe Zonën Jugore.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo zonë përfshinë 2 rajone dhe 22 komuna.

Qytetza[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendbanimet me status të qytezës, të renditura sipas popullsisë, janë 12:

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Zonat zgjedhore të Islandës – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale