Zona Verilindore (Islandë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Zona Zgjedhore Verilindore
islandisht : Norðausturkjördæmi
Zonë zgjedhore
Shteti Islanda Islanda
Qyteti kryesor Coat of Arms of Akureyri.png Akureyri
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 39,621 banorë (2009)
Dendësia 12/km2 (31/sq mi) banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1999
Votues 28,362
Përfaqësues në Kuvend 10


Zona Zgjedhore Verilindore është një nga gjashtë zonat zgjedhoreIslandës. Qyteti i saj kryesor është Akureyri.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo zonë kufizohet me Zonën Veriperëndimore dhe Zonën Jugore.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo zonë përfshinë 2 rajone dhe 22 komuna.

Qytetza[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendbanimet me status të qytezës, të renditura sipas popullsisë, janë 12:

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Zonat zgjedhore të Islandës – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale