Zona Veriperëndimore (Islandë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Zona Zgjedhore Veriperëndimore
islandisht : Norðvesturkjördæmi
Zonë zgjedhore
Shteti Islanda Islanda
Qyteti kryesor Coats of arms of None.svg Akranes
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 30,493 banorë (2009)
Dendësia 12/km2 (31/sq mi) banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1999
Votues 21,924
Përfaqësues në Kuvend 9

Zona Zgjedhore Veriperëndimore është një nga gjashtë zonat zgjedhoreIslandës. Qyteti kryesor është Akranes.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo zonë përfshinë 3 rajone dhe 27 komuna.

Qytetza[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendbanimet me status të qytetzës, të renditura sipas popullsisë, janë 12:

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Zonat zgjedhore të Islandës – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale