Jump to content

Zona Veriperëndimore (Islandë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Zona Zgjedhore Veriperëndimore
Norðvesturkjördæmi
Location of Zona Zgjedhore Veriperëndimore
Popullsia
 • Gjithsej30.493

Zona Zgjedhore Veriperëndimore është një nga gjashtë zonat zgjedhoreIslandës. Qyteti kryesor është Akranes.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo zonë përfshinë 3 rajone dhe 27 komuna.

Qytetza[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendbanimet me status të qytetzës, të renditura sipas popullsisë, janë 12:

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Zonat zgjedhore të Islandës – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale