Zona Jugperëndimore (Islandë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Zona Zgjedhore Jugperëndimore
islandisht : Suðvesturkjördæmi
Zonë zgjedhore
Shteti Islanda Islanda
Qyteti kryesor Kópavogur COA.svg Kópavogur
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 82,045 banorë (2009)
Dendësia 12/km2 (31/sq mi) banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1999
Votues 58,203
Përfaqësues në Kuvend 12


Zona Zgjedhore Jugperëndimore është një nga gjashtë zonat zgjedhoreIslandës. Qyteti i saj kryesor është Kópavogur.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo zonë është e përbërë nga komunat rreth Rajonit të KryeqytetitReykjavík. Kufizohet me Zonën Veriperëndimore, Zonën Veriore e Reykjavik, Zonën Jugore e Reykjavik dhe Zonën Jugore. Territori i kësaj zone është i ndarë në 5 pjesë jo të bashkuara:

  • Zona kryesore e Álftanes, Garðabær, Hafnarfjörður dhe Kópavogur Perëndimor
  • Kepi i vogël që përbën Seltjarnarnes
  • Zona lindore e Kópavogur dhe Mosfellsbær
  • Territori komunal i Kjósarhreppur
  • Pjesë nga territori komunal i Hafnarfjörður.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo zonë përfshinë 1 rajone dhe 7 komuna.

Qytetza[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendbanimet me status të qytetzës, të renditura sipas popullsisë, janë 6:

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Zonat zgjedhore të Islandës – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale