Jump to content

Kópavogur

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kópavogur
Kópavogsbær
Komunë
Popullsia
 • Gjithsej32.308
{{{postal_code_type}}}
200, 201, 202, 203

Kópavogur (islandisht: Kópavogsbær), është një qytet dhe komunë e më e madhe sipas numrit të popullsisë në Islandë.

Ajo shtrihet menjëherë në jug të Reykjavík dhe është pjesë e rajonit të Kryeqytetit, si dhe është pjesë e zonës zgjedhore jugperëndimore. Emri fjalë për fjalë do të thotë gji foshnjë fokë. Stema e qytetit përmban profilin e kishës Kópavogskirkja dhe nën të një foshnjë të fokës.

Kópavogur kryesisht është i përbërë nga zonat e banuar, por gjithashtu ka edhe zona ekonomike dhe shumë aktivitete industriale. Ndërtesa kë e lartë në Islandë, kulla Smáratorg, është i vendosur në qendër të Kópavogur [1].

Kópavogur është historikisht i rëndësishëm si vendin i takimit në vitin 1662 në Kópavogur [2].Kjo ngjarje shënoi përfshirjen totale të Islandës në Danimarkë-Norvegji, kur, në emër të popullit islandez, peshkopi Brynjólfur Sveinsson dhe Árni Oddsson, një avokat, nënshkrua një dokument që konfirmonte futjen e monarkisë absolute nga Mbreti gjithashtu aplikohet në Islandë.

  1. ^ DK Eyewitness Top 10 Travel Guide: Iceland: Iceland. Dorling Kindersley Limited. 1 qershor 2010. fq. 42. ISBN 978-1-4053-5665-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Lacy, Terry G. (2000). Ring of Seasons: Iceland--Its Culture and History. University of Michigan Press. fq. 210. ISBN 0-472-08661-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]