Garðabær

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Garðabær
Garðabær
Komunë
noform
Garðakirkja në Garðabær, Islandë
Stema_figura
Stema
Administrimi
Shteti Flamuri Islanda
Rajoni Rajoni i Kryeqytetit
Provinca Zona Jugperëndimore
Udhëheqës Gunnar Einarsson
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 76 km2
Popullsia 14,180 (2015) banorë
Dendësia 186.58 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC±00
Kodi Postal 210, 212, 225
Faqja Zyrtare gardabaer.is

Garðabær (islandisht: Garðabær), është një komunëIslandë. Kjo komunë ndodhet në Rajonin e Kryeqytetit, dhe është pjesë e zonës zgjedhore jugperëndimore.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Garðabær është në qytet në rritje në Rajonin e Kryeqytetit. Sipas regjistrimeve të vitit 2013, Garðabær ishte qyteti i gjashtë me më shumë banorë në Islandë me një popullsi prej 13,872 banorë (1 shtator, 2013).

Vendi i Garðabær ka qenë i banuar që kur Islanda është vendosur aty për herë të parë në shekullin e IX-të. Landnámabók, Libri i vendbanimeve, tregon për dy ferma në vendin e Garðabær, Vífilsstaðir dhe Skúlastaðir.

Qytetet simotra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d "Vinabæir". gardabaer.is. Arkivuar nga origjinali më 26 prill 2014. Marrë më 26 prill 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]