Jump to content

Tórshavn

Coordinates: 62°0′42″N 6°46′3″W / 62.01167°N 6.76750°W / 62.01167; -6.76750
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tórshavn
Qytet
Pamje porti nga Monumenti i Mbretit (Kongaminni) në Hoyvíksvegur.
Pamje porti nga Monumenti i Mbretit (Kongaminni) në Hoyvíksvegur.
Stema zyrtare e Tórshavn
Stema Tórshavn
Nofka(t): 
Havn
Tórshavn is located in Earth
Tórshavn (Earth)
Koordinatat: 62°0′42″N 6°46′3″W / 62.01167°N 6.76750°W / 62.01167; -6.76750
ShtetiDanimarka Danimarka
Vendi përbërës Ishujt Faroe
Komuna Komuna Tórshavn
ThemelimiShekulli i 9-të
Të drejtat e qytezës1909
Qeveria
 • KryetariHeðin Mortensen (Javnaðarflokkurin)
Sipërfaqja
 • Sipërfaqe tokësore172,9 km2 (66,8 sq mi)
Lartësia mbidetare
24 m (79 ft)
Popullsia
 (1 korrik 2017)
 • Qytet19.165[1]
 • Dendësia75,7/km2 (196/sq mi)
 • Metro
21.078[1]
 • Dendësia metro125/km2 (320/sq mi)
Kodi postar
FO-100, FO-110
KlimaCfc
Faqja zyrtarewww.torshavn.fo

Tórshavn (shqiptimi në faroisht [ˈtʰɔuʂhaun]; fjalë për fjalë 'Porti i Thor'; Danisht: Thorshavn ˈtsʰoɐ̯ˀsˌhɑwˀn) është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Ishujve Faroe. Është në pjesën jugore në bregun lindor të Streymoy. Në veriperëndim të qytetit shtrihet mali Húsareyn dhe në jugperëndim, Kirkjubøreyn. Ata janë të ndarë nga lumi Sandá. Sipas vitit 2019, qyteti ka një popullsi prej 19,165, dhe zona më e madhe urbane ka një popullsi prej 21,078.

Nordikët krijuan parlamentin e tyre në gadishullin Tinganes në vitin 850 e.r. Kështu Tórshavn u bë kryeqyteti i Ishujve Faroe dhe ka mbetur i tillë që nga ajo kohë. Gjatë gjithë Mesjetës, gadishulli i ngushtë që dilte nga deti përbënte pjesën kryesore të Tórshavn. Në fillim, Tórshavn u bë qendra e monopolit tregtar të ishujve, duke qenë kështu i vetmi vend ligjor për banorët e ishujve për të shitur dhe blerë mallra. Në vitin 1856, monopoli tregtar u shfuqizua dhe ishujt u lanë të hapura për tregti të lirë.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tórshavn përmban një klimë nënpolare oqeanike (Cfc) me ngritje mesatare të verës rreth 12 ° C dhe të dimrit rreth 6 ° C, dhe me ulje dimri mesatarisht pak mbi ngrirje, dhe qiell të shpeshtë me re. Reshjet mesatare mujore janë më të larta në vjeshtë dhe dimër, duke arritur kulmin në janar, për shkak të stuhive të shpeshta dhe intensive që kalojnë zonën nga Oqeani Atlantik Verior, ndërsa maj dhe qershor janë muaj të thatë.

Për shkak të motit me re dhe ujit pa akull që rrethon Tórshavn, temperaturat e tij të dimrit janë jashtëzakonisht të buta për një vend të tillë në veri. Sidoqoftë, temperaturat e verës janë shumë më të ulëta se ato që gjenden në Skandinavinë kontinentale në paralele të ngjashme. Amplituda e temperaturës në periudhën nga viti 1961 deri më 2010 është thjesht 33 ° C midis temperaturave absolute më të ngrohta dhe të ftohta.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Fólkatalið – Tórshavnar kommuna