Jakobstad

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Jakobstad
Staden Jakobstad Pietarsaaren kaupunki
Qytet
noform
Objekti i vjetër i bashkisë
Stema_figura
Vendndodhja
Jakobstad is located in Finlanda
Jakobstad
Jakobstad
Vendndodhja e Jakobstad në Finlandë

Koordinatat: 63°40′V 22°42′L / 63.667°V 22.700°L / 63.667; 22.700

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Ostrobothnia
Provinca Finlanda Perëndimore
Kryetari i komunës Mikael Jakobsson
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 396.25[1] km2
Popullsia 19,562 [2] banorë
Dendësia 221.52 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1652
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.jakobstad.fi

Jakobstad (suedisht: Staden Jakobstad finlandisht: Pietarsaaren kaupunki), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Ostrobothnia.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Jakobstad – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale