Kronoby

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kronoby
Kronoby kommun Kruunupyyn kunta
Komunë
noform
Bregu i lumit në Kronoby
Stema_figura
Vendndodhja
Kronoby is located in Finlanda
Kronoby
Kronoby
Vendndodhja e Kronoby në Finlandë

Koordinatat: 63°43.5′V 23°2′L / 63.7250°V 23.033°L / 63.7250; 23.033

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Ostrobothnia
Provinca Finlanda Perëndimore
Kryetari i komunës Michael Djupsjöbacka
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 752.64 [1] km2
Popullsia 6,670 [2] banorë
Dendësia 9.36 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1607
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.kronoby.fi

Kronoby (suedisht: Kronoby kommun finlandisht: Kruunupyyn kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Ostrobothnia.

Komuna ka një popullsi prej 6,670 banorë (30 qershor 2015)[2] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 752.64 kilometra katror (290.60 sq mi) prej të cilave 40.3 km2 (15.6 sq mi) është uji [1]. Dendësia e popullsisë është 9.36 banorë për kilometër katror (24.2/sq mi).

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Kronoby – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale