Laihia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Laihia
Laihian kunta
Komunë
Stema_figura
Vendndodhja
Laihia is located in Finlanda
Laihia
Laihia
Vendndodhja e Laihia në Finlandë

Koordinatat: 62°58.5′V 22°0.5′L / 62.9750°V 22.0083°L / 62.9750; 22.0083

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Ostrobothnia
Provinca Finlanda Perëndimore
Kryetari i komunës Juha Rikala
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 508.38 [1] km2
Popullsia 8,103 [2] banorë
Dendësia 16.07 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1576
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.laihia.fi

Laihia (finlandisht: Laihian kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Ostrobothnia.

Komuna ka një popullsi prej 8,103 banorë (30 qershor 2015)[2] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 508.38 kilometra katror (196.29 sq mi) [1]. Dendësia e popullsisë është 16.07 banorë për kilometër katror (41.6/sq mi). Laihia përbëhet për 37 fshatra.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Laihia – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale