Nykarleby

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Nykarleby
Nykarleby stad Uudenkaarlepyyn kaupunki
Qytet
noform
Kisha Shën Birgitta në Nykarleby.
Stema_figura
Vendndodhja
Nykarleby is located in Finlanda
Nykarleby
Nykarleby
Vendndodhja e Nykarleby në Finlandë

Koordinatat: 63°31′V 22°32′L / 63.517°V 22.533°L / 63.517; 22.533

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Ostrobothnia
Provinca Finlanda Perëndimore
Kryetari i komunës Gösta Willman
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1,675.21 [1] km2
Popullsia 7,537 [2] banorë
Dendësia 10.29 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1620
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.nykarleby.fi

Nykarleby (suedisht: Nykarleby stad finlandisht: Uudenkaarlepyyn kaupunki), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Ostrobothnia.

Komuna ka një popullsi prej 7,537 banorë (30 qershor 2015)[2] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 7,537 kilometra katror [1]. Dendësia e popullsisë është 10.29 banorë për kilometër katror.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 14 janar 2016. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Nykarleby – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale