Jump to content

Komunat e Ostrobothnias

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

15 komunatRajonit OstrobothniaFinlandë janë të ndara në katër nën-rajon. Të dyja, edhe vendndodhja e tyre dhe gjuha dominuese nënkuptojnë këto ndarje; Kyrönmaa, për shembull, është vendbanim me folës të finlandishtes, ndërsa të tjerat janë me shumicë folës të suedishtes. Shumica e vendeve kanë dy emra, suedez dhe finlandez.


Nën-rajoni Vaasa

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nën-rajoni Jakobstad

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 Commons: Municipalities in Ostrobothnia – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale