Vaasa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vaasa
Vaasan kaupunki Vasa stad
Qytet
noform
Stema_figura
Vendndodhja
Vaasa is located in Finlanda
Vaasa
Vaasa
Vendndodhja e Vaasa në Finlandë

Koordinatat: 63°6′V 21°37′L / 63.100°V 21.617°L / 63.100; 21.617

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Ostrobothnia (finlandisht: Pohjanmaa) (suedisht: Österbotten)
Kryetari i komunës Tomas Häyry
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 397.44 [1] km2
Popullsia 66,581 [2] banorë
Dendësia 981.5 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1606
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.vaasa.fi

Vaasa (finlandisht: Vaasan kaupunki suedisht: Vasa stad), është një komunëFinlandë. Është pjesë e rajonit Ostrobothnia.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015". Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Vaasa – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale