Malax

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Malax
Malax kommun Maalahden kunta
Komunë
Stema_figura
Vendndodhja
Malax is located in Finlanda
Malax
Malax
Vendndodhja e Malax në Finlandë

Koordinatat: 62°56.5′V 21°33′L / 62.9417°V 21.550°L / 62.9417; 21.550

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Ostrobothnia
Provinca Finlanda Perëndimore
Kryetari i komunës Mats Brant
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja [1] km2
Popullsia 5,589 [2] banorë
Dendësia 10.73 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1607
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.malax.fi

Malax (suedisht: Malax kommun finlandisht: Maalahden kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Ostrobothnia. Komuna ka një popullsi prej 5,589 banorë (30 qershor 2015)[2] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 1,954.93 kilometra katror (754.80 sq mi) prej të cilave 1,433.95 km2 (553.65 sq mi) është uji [1]. Dendësia e popullsisë është 10.73 banorë për kilometër katror (27.8/sq mi).

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 14 janar 2016. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Malax – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale