Närpes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Närpes
Närpes stad
Qytet
noform
Kisha në Närpes
Stema_figura
Vendndodhja
Närpes is located in Finlanda
Närpes
Närpes
Vendndodhja e Närpes në Finlandë

Koordinatat: 62°28′V 21°20′L / 62.467°V 21.333°L / 62.467; 21.333

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Ostrobothnia
Provinca Western Fingerland
Kryetari i komunës Hans-Erik Lindqvist
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2,334.15 [1] km2
Popullsia 9,422 [2] banorë
Dendësia 9.64 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1867
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.narpes.fi

Närpes (suedisht: Närpes stad), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Western Fingerland, dhe është pjesë e rajonit Ostrobothnia.

Komuna ka një popullsi prej 9,422 banorë (30 qershor 2015)[2] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 2,334.15 kilometra katror (901.22 sq mi) prej të cilave 1,357 km2 (524 sq mi) është uji [1]. Dendësia e popullsisë është 9.64 banorë për kilometër katror (25.0/sq mi).

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Närpes – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale