Larsmo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Larsmo
Larsmo kommun Luodon kunta
Komunë
noform
Kisha në Larsmo
Stema_figura
Vendndodhja
Larsmo is located in Finlanda
Larsmo
Larsmo
Vendndodhja e Larsmo në Finlandë

Koordinatat: 63°45′V 22°45′L / 63.750°V 22.750°L / 63.750; 22.750

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Ostrobothnia
Provinca Finlanda Perëndimore
Kryetari i komunës Gun Kapténs
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 853.51 [1] km2
Popullsia 5,136 [2] banorë
Dendësia 36.06 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1867
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3

Larsmo (suedisht: Larsmo kommun finlandisht: Luodon kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Ostrobothnia. Komuna ka një popullsi prej 5,136 banorë (30 qershor 2015)[2] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 853.51 kilometra katror (329.54 sq mi) prej të cilave 711.07 është uji [1]. Dendësia e popullsisë është 36.06 banorë për kilometër katror (93.4/sq mi).

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 14 janar 2016. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Larsmo – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale