Korsnäs

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Korsnäs
Korsnäs kommun Korsnäsin kunta Kosken Tl kunta
Komunë
Stema_figura
Vendndodhja
Korsnäs is located in Finlanda
Korsnäs
Korsnäs
Vendndodhja e Korsnäs në Finlandë

Koordinatat: 62°47′V 21°11′L / 62.783°V 21.183°L / 62.783; 21.183

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Ostrobothnia
Provinca Finlanda Perëndimore
Kryetari i komunës Anita Ismark
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1,424.71 [1] km2
Popullsia 2,212 [2] banorë
Dendësia 9.39 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1887
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.korsnas.fi

Korsnäs (suedisht: Korsnäs kommun finlandisht: Korsnäsin kunta finlandisht: Kosken Tl kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Ostrobothnia. Komuna ka një popullsi prej 2,212 banorë (30 qershor 2015)[2] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 1,424.71 kilometra katror [1]. Dendësia e popullsisë është 9.39 banorë për kilometër katror.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 14 janar 2016. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Korsnäs – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale