Kristinestad

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kristinestad
Kristinestads stad Kristiinankaupungin kaupunki
Qytet
noform
Stema_figura
Vendndodhja
Kristinestad is located in Finlanda
Kristinestad
Kristinestad
Vendndodhja e Kristinestad në Finlandë

Koordinatat: 62°16′V 21°21′L / 62.267°V 21.350°L / 62.267; 21.350

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Ostrobothnia
Provinca Finlanda Perëndimore
Kryetari i komunës Riitta El-Nemr
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 682.53 [1] km2
Popullsia 6,828 [2] banorë
Dendësia 10 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1649
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.kristinestad.fi

Kristinestad (suedisht: Kristinestads stad finlandisht: Kristiinankaupungin kaupunki), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Ostrobothnia.

Komuna ka një popullsi prej 6,828 banorë (30 qershor 2015)[2] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 682.53 kilometra katror (263.53 sq mi) prej të cilave 14.66 km2 (5.66 sq mi) është uji (1 janar 2011)[1]. Dendësia e popullsisë është 10 banorë për kilometër katror (26/sq mi).

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 14 janar 2016. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Kristinestad – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale