Kaskinen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kaskinen
Kaskisten kaupunki Kaskö stad
Qytet
noform
Kaskinen
Stema_figura
Vendndodhja
Kaskinen is located in Finlanda
Kaskinen
Kaskinen
Vendndodhja e Kaskinen në Finlandë

Koordinatat: 62°22′V 21°15′L / 62.367°V 21.250°L / 62.367; 21.250

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Ostrobothnia
Provinca Finlanda Perëndimore
Kryetari i komunës Marlene Svens
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 10.49 [1] km2
Popullsia 1,304 [2] banorë
Dendësia 124.31 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1785
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.kaskinen.fi

Kaskinen (finlandisht: Kaskisten kaupunki suedisht: Kaskö stad), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Ostrobothnia.

Komuna ka një popullsi prej 1,304 banorë (30 qershor 2015)[2] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 10.49 kilometra katror (duke përjashtuar ato detare detare) prej të cilave 0.16 km2 (0.062 sq mi) është uji i brendshëm [1]. Dendësia e popullsisë është 124.31/km2 banorë për kilometër katror (322.0/sq mi).

Kaskinen është komuna më e vogël në Finlandë me statusin e qytezës.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 14 janar 2016. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Kaskinen – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale