Korsholm

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Korsholm
Korsholms kommunMustasaaren kunta
Komunë
The Replot Bridge on a grey autumn day
Stema_figura
Vendndodhja
Korsholm is located in Finlanda
Korsholm
Korsholm
Vendndodhja e Korsholm në Finlandë

Koordinatat: 63°6′45″V 21°40′40″L / 63.11250°V 21.67778°L / 63.11250; 21.67778

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Ostrobothnia
Provinca Finlanda Perëndimore
Kryetari i komunës Rurik Ahlberg
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 3,178.63 [1] km2
Popullsia 19,294 [2] banorë
Dendësia 22.75 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1348
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Koordinatat 63° 6′ 45″ Veri

21° 40′ 40″ Lindje

Faqja Zyrtare www.korsholm.fi

Korsholm (suedisht: Korsholms kommunfinlandisht: Mustasaaren kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Ostrobothnia. Komuna ka një popullsi prej 19,294 banorë (30 qershor 2015)[2] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 3,178.63 kilometra katror [1]. Dendësia e popullsisë është 22.75 banorë për kilometër katror.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Korsholm – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale