Jump to content

Korsnäs

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Korsnäs, Finland)
Korsnäs
Korsnäs kommun Korsnäsin kunta Kosken Tl kunta
Komunë
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej2.212 [1]
Faqja zyrtarewww.korsnas.fi

Korsnäs (suedisht: Korsnäs kommun finlandisht: Korsnäsin kunta finlandisht: Kosken Tl kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Ostrobothnia. Komuna ka një popullsi prej 2,212 banorë (30 qershor 2015)[1] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 1,424.71 kilometra katror [2]. Dendësia e popullsisë është 9.39 banorë për kilometër katror.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 14 janar 2016.
  2. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Korsnäs – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale