Akureyri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Akureyri
Akureyrarkaupstaður
Komunë
noform
Vendndodhja e komunës
Administrimi
Shteti Flamuri Islanda
Rajoni Rajoni Verilindor
Provinca Zona Verilindore
Udhëheqës Eiríkur Björn Björgvinsson
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 138 km2
Popullsia 18,103 banorë
Dendësia 131.18 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC±00
Kodi Postal 600, 601, 602, 603, 611, 630
Teatër

Akureyri (islandisht: Akureyrarkaupstaður), është një komunëIslandë. Kjo komunë ndodhet në rajonin Verilindor, dhe është pjesë e Zonës zgjedhore Verilindore.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]