Vaduzi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vaduzi
Qytet
noform
Stema_figura
Stema
Vendndodhja
Vaduzi is located in Lihtenshtajni
Vaduzi
Vaduzi

Koordinatat: 47°8′27.6″V 9°31′15.6″L / 47.141000°V 9.521000°L / 47.141000; 9.521000

Administrimi
Shteti Flamuri Lihtenshtajni
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 17.3 km2
Lartësia 455 m (m.n.d.)
Popullsia 5,342 banorë
Dendësia 288 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1150
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 9490
Prefiksi 7001
Koordinatat 47° 8′ 27.6″ Veri

9° 31′ 15.6″ Lindje

Faqja Zyrtare www.vaduz.li

Vaduz është kryeqyteti i Lihtenshtajnit. Ai ndodhet në perëndim të Lihtenshtajnit dhe afër Rajnit.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]