Nuuk

Coordinates: 64°10′53″N 51°41′39″W / 64.18139°N 51.69417°W / 64.18139; -51.69417
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nuuk
Kryeqytet
Nuuk dhe mali Sermitsiaq në sfond
Nuuk dhe mali Sermitsiaq në sfond
Flamuri i Nuuk
Stema Nuuk
Nuuk is located in Earth
Nuuk (Earth)
Koordinatat: 64°10′53″N 51°41′39″W / 64.18139°N 51.69417°W / 64.18139; -51.69417
Shteti Mbretëria e Danimarkës
Vendi kushtetues Grenlanda
Komuna Sermersooq
Themelimi29 gusht 1728
Inkorporuar1728
Sipërfaqja
 • Kryeqytet690 km2 (265 sq mi)
Lartësia mbidetare
5 m (16 ft)
Popullsia
 (2021)
 • Kryeqytet18.800
 • Metro
19.023 (përfshirë Qeqertarsuatsiaat dhe Kapisillit)
 Qyteti dhe popullsia metropolitane janë të përbashkëta, e gjithë zona e metrosë i përket qytetit të Nuuk
Emri i banorëveNuummioq
Zona kohoreUTC−03:00 (Western Greenland Standard)
 • Verës (DST)UTC−02:00 (Western Greenland Daylight)
Kodi postar
3900, 3905

Nuuk (danisht: më parë Godthåb përkthyer: "Shpresa e mbarë") është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Grenlandës, i cili është një territor autonom në Mbretërinë e Danimarkës. Qyteti ka një popullsi prej 19,000 banorë (2021). Qyteti u themelua në 1728 nga prifti danezo-norvegjez, Hans Egede, i cili u dërgua në Grenlandë nga mbreti danez për të gjetur nordikët. Megjithatë, nordikët nuk ishin më në Grenlandë. Në vend të kësaj, Hans Egede u takua me inuitët grenlandez, të cilët kishin jetuar në zonën e Nuuk për shekuj.

Nuuk ndodhet në grykën e sistemit të gjerë të fjordeve Nuup Kangerluabregun perëndimor të Grenlandës afërsisht 240 kilometra në jug të Rrethit Arktik. Nuuk është kryeqyteti i komunës Sermersooq - e dyta më e madhe nga katër komunat e mëdha të Grenlandës, e cila u krijua nga reforma komunale më 1 janar 2009. Komuna Sermersooq ka madhësinë e Francës dhe ka afërsisht 23,000 banorë.

Kur rregulli i shtëpisë u vendos në vitin 1979, autorizimi i emrave të vendeve iu transferua autoriteteve grenlandeze, të cilat më pas preferuan emrat grenlandë mbi ato daneze. Emri Godthåb kryesisht doli nga përdorimi gjatë dy dekadave të ardhshme.

Kampusi i Universitetit të Grenlandës, që pret Statistikat e Grenlandës dhe zotërimet kryesore të Librarisë Publike dhe Kombëtare të Grenlandës, janë në skajin verior të distriktit, pranë rrugës për në Aeroportin Nuuk.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nuuk ka qenë e banuar nga vikingët prej shekullit të dhjetë dhe nga Inuitët nga shekulli i trembëdhjetë.

Qyteti u themelua në 1729 nga misionari norvegjez Hans Egede me emrin Godthåb, në kohën kur Grenlanda ishte koloni norvegjeze. Ai ishte qyteti i parë në ishull, me formim evropian.

Ashtu si pjesa tjetër e Groenlandës, Nuuk është e populluar tani më së shumti nga Inuitë, por edhe nga danezë. Në nëntor 2008, qytetarët votuan në Nuuk me një shumicë dërrmuese në favor të një pavarësisë më të madhe nga Danimarka, e cila administron ishullin.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nuuk në 2010 kishte një popullsi prej 15469 banorë. Në Nuuk jeton rreth një e katërta e popullsisë së përgjithshme të Grenlandës. Popullsia e saj është e përbërë kryesisht nga Grenlandezë (80%) dhe Danezë(14.5%) . Popullsia e Nuukut po rritet me ritme të shpejta (po ashtu edhe popullsia e përgjithshme e Groenlandës), sidomos pas ndërtimit në vitin 2003 të Aeroportit, në veri-lindje të Nuukut.

population_total e Nuukut