Jump to content

Nikozia e Veriut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nikozia e Veriut
Kuzey Lefkoşa (Turqisht)
Βόρεια Λευκωσία (Greqisht)
Qytet
Nga lart poshtë, nga e majta në të djathtë: Porta Kirenia dhe Sheshi İnönü, Xhamia Selimije (ish-Katedralja e Shën Sofisë), lagje historike Samanbahçe, Büyük Han, Bedesten, Sarayönü dhe Kolona Venedikase, qendra argëtuese e Dereboju, Shkolla Mjekësore e Lindjes së Afërt, pjesë e horizontit të Nikosisë së Veriut gjatë natës
Nga lart poshtë, nga e majta në të djathtë: Porta Kirenia dhe Sheshi İnönü, Xhamia Selimije (ish-Katedralja e Shën Sofisë), lagje historike Samanbahçe, Büyük Han, Bedesten, Sarayönü dhe Kolona Venedikase, qendra argëtuese e Dereboju, Shkolla Mjekësore e Lindjes së Afërt, pjesë e horizontit të Nikosisë së Veriut gjatë natës
ShtetiRepublika e Qiprosë (e njohur ndërkombëtarisht)
Qiproja Veriore (e njohur vetëm nga Turqia)
Administratuar nga Qiproja Veriore
Distriktet e QiprosëNikosia
Distriktet e Qiprosë VerioreLefkosha
Qeveria
 • KryetariMehmet Harmancı (TDP)
Sipërfaqja
 • Qytet92,8 km2 (358 sq mi)
 • Metro
165,2 km2 (638 sq mi)
Popullsia
 (2011)[2]
 • Qytet61.378
 • Dendësia66/km2 (170/sq mi)
 • Metro
82.539
Zona kohoreUTC+2 (EET)
 • Verës (DST)UTC+3 (EEST)
Faqja zyrtareBashkia Turke e Nikosias

Nikosia e Veriut ose Nikozia Veriore (Turqisht: Kuzey Lefkoşa, Greqisht: Βόρεια Λευκωσία) është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i shtetit de faktoQipros Veriore. Është pjesa veriore e qytetit të ndarë të Nikozias dhe qeveriset nga Bashkia Turke e Nikozias. Që nga viti 2011, Nikozia e Veriut kishte një popullsi prej 61,378 dhe një zonë metropolitane me një popullsi prej 82,539.

Pas dhunës ndërkomunale të viteve 1960, kryeqyteti i Republikës së Qipros u nda midis komuniteteve grekëve qipriotë dhe turqit qipriotë të ishullit në jug dhe veri, përkatësisht në vitin 1963.[3][4] Një grusht shteti nga junta ushtarake greke në një përpjekje për të bashkuar ishullin me Greqinë në vitin 1974 çoi në pushtimin turk të Qipros dhe komuniteti ndërkombëtar konsideron se Nikosia e Veriut ka qenë nën pushtimin turk që atëherë.

Qyteti është qendra ekonomike, politike dhe kulturore e Qipros Veriore, me shumë dyqane, restorante dhe qendra tregtare. Është shtëpia e një qyteti historik të rrethuar me mure, me qendër në Sheshin Sarayönü dhe një zonë moderne metropolitane, me rajonin Dereboju si qendrën e tij të biznesit dhe argëtimit. I përshkruar si një qytet me nivele të larta mirëqenieje, ai ka parë një rritje dhe zhvillim të madh urban në shekullin e 21-të, duke përfshirë ndërtimin e autostradave të reja dhe shumëkatëshe. Ai pret një numër të konsiderueshëm turistësh dhe një sërë aktivitetesh kulturore, duke përfshirë festivalet e tij ndërkombëtare të teatrit dhe muzikës. Me një popullsi studentore mbi 34,000, Nikosia e Veriut është një qendër e rëndësishme e arsimit dhe kërkimit dhe është shtëpia e katër universiteteve, nga të cilat Universiteti i Lindjes së Afërt është më i madhi.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sheshi Sarayönü, 1969

Gjatë krizës së Qipros të viteve 1963–64, si pasojë e ndryshimeve të njëanshme kushtetuese nga grekët qipriotë, shpërtheu dhuna ndërkomunale. Nikosia u nda në lagjet greke dhe turke qipriote nga Vija e Gjelbër, e quajtur sipas ngjyrës së stilolapsit të përdorur nga oficeri i Kombeve të Bashkuara për të vizatuar vijën në një hartë të qytetit.[5] Kjo rezultoi në ndërprerjen e pjesëmarrjes së turqve qipriotë në qeveri dhe pas më shumë dhunës ndërkomunale në vitin 1964, një numër turq qipriotë u zhvendosën në lagjen turke të Nikosias, duke shkaktuar mbipopullim serioz.[6]

Më 15 korrik 1974, pati një përpjekje për grusht shteti të udhëhequr nga junta ushtarake greke për të bashkuar ishullin me Greqinë. Grushti i shtetit rrëzoi Kryepeshkopin Makarios III si Presidenti i Qipros, duke e zëvendësuar atë me nacionalistin pro-Enosis Nikos Sampson.[7] Në përgjigje të perspektivës së Enosis, më 20 korrik 1974, ushtria turke pushtoi ishullin dhe që atëherë pushtoi 37% të pjesës veriore të Republikës së Qipros. Pushtimi përfshiu dy faza. Faza e dytë u krye më 14 gusht 1974, ku ushtria turke përparoi pozicionet e saj, duke pushtuar përfundimisht gjithsej prej 37% të territorit qipriot, duke përfshirë pjesën veriore të Nikosia dhe qytetet e Kirenisë dhe Famagustës.

Më 23 prill 2003, kalimi Ledra Palace u hap përmes Vijës së Gjelbër, hera e parë që u lejua kalimi që nga viti 1974.[8] Kjo u pasua nga hapja e pikës së kalimit Ayios Dometios më 9 maj 2003.[9] Më 3 prill 2008, Rruga Ledra u rihap edhe vendkalimi.[10]

Administrata[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bashkia e qytetit të Nikosias së Veriut, gusht 2009

Si kryeqytet, Nikozia e Veriut është qendra politike, ekonomike dhe kulturore e Qipros Veriore. Nikosia e Veriut pret ministritë e Qipros Veriore. Qyteti qeveriset nga Bashkia Turke e Nikosias, e cila njihet nga kushtetuta e Republikës së Qipros.

Bashkia Turke e Nikosias drejtohet nga kryetari i bashkisë, Mehmet Harmancı nga Partia e Demokracisë Komunale (TDP). Ai erdhi në pushtet në zgjedhjet lokale në vitin 2014 me 38% të votave popullore, duke mposhtur kandidatët e dy partive kryesore që konsideroheshin si kandidatë me shanset më të larta nga media turke qipriote, në një arritje që u pa si një surprizë e madhe. fitoren. Organizata e bashkisë ka një Këshill Bashkiak prej 22 anëtarësh, i përbërë nga 8 këshilltarë nga Partia Republikane Turke (CTP), 6 nga Partia e Bashkimit Kombëtar (UBP), 6 nga Partia e Demokracisë Komunale, 1 nga Partia Demokratike (PD-UG) dhe 1 nga Partia e Qipros së Re (YKP).

Lagjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nikozia është e ndarë në disa ndarje administrative të njohura si mahalleler (njëjës: mahalle) ose lagje. Secila prej këtyre lagjeve drejtohet nga një muhtar, i cili zgjidhet nga banorët në zgjedhjet lokale. Ka 25 lagje brenda juridiksionit të Bashkisë Turke të Nikosias, nga të cilat 12 janë në qytetin e rrethuar me mure dhe 13 janë jashtë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Başlangıç" (PDF) (në turqisht). TRNC Department of City Planning. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 6 mars 2016. Marrë më 4 janar 2015.
  2. ^ KKTC 2011 Nüfus ve Konut Sayımı [TRNC 2011 Population and Housing Census] (PDF) (në anglisht), TRNC State Planning Organization, 6 gusht 2013, fq. 16, arkivuar nga origjinali (PDF) më 6 nëntor 2013, marrë më 22 nëntor 2021
  3. ^ "Cyprus" (në anglisht). Lcweb2.loc.gov. 20 nëntor 1967. Marrë më 22 nëntor 2021.
  4. ^ indley, Dan. Promoting peace with information: transparency as a tool of security regimes (2007) Princeton University Press, p.87
  5. ^ "Nicosia Municipality" (në anglisht). Nicosia.org.cy. Arkivuar nga origjinali më 17 prill 2013. Marrë më 10 mars 2012.
  6. ^ Solsten, Eric. "Intercommunal Violence" (në anglisht). US Library of Congress. Marrë më 18 qershor 2012.
  7. ^ "CYPRUS: Big Troubles over a Small Island". TIME (në anglisht). 29 korrik 1974. Arkivuar nga origjinali më 7 mars 2008.
  8. ^ Emotion as Cyprus border opens (BBC News).
  9. ^ Report of the Secretary-General on the United Nations Operation in Cyprus
  10. ^ Symbolic Cyprus crossing reopens (BBC News).