Nepxhidou

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Nepxhidou
နေပြည်တော်
Nay Pyi Taw
Qytet
noform
Uppatasanti Pagoda
Vendndodhja
Nepxhidou is located in Birmania
Nepxhidou
Nepxhidou

Koordinatat: 19°45′V 96°6′L / 19.750°V 96.100°L / 19.750; 96.100

Administrimi
Shteti Flamuri Birmania
Kryetari i Bashkisë Myo Aung
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 7,054.37 km2
Lartësia 115 m (m.n.d.)
Popullsia 924,608 banorë
Dendësia 2,984 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore EET (UTC+2)
Verore EEST (UTC+3)
Prefiksi 067
Faqja Zyrtare www.travelnaypyitaw.org

Nepxhidou (Birmanisht: နေပြည်တော်) është kryeqyteti i Burmës. Ndodhet mes maleve Pegu Range dhe Shan Yoma. Qyteti ka popullsi të 924,608.[1]

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fjala birmaneze Nepxhidou do të thotë "vendbanim i mbretit" dhe përgjithësisht përkthehet "kryeqyteti mbretëror".

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nepxhidou ka histori të shkurtër, u themelua në një vend disa kilometra në perëndim të Pyinmana dhe rreth 320 kilometra në veri të Yangon. Të paktën 25 kompani ndërtimi u punësuan nga qeveria ushtarake për të ndërtuar qytetin, përfshirë Azinë Botërore dhe Htoo Ltd.[2] Qeveria ushtarake filluan ta zhvendosin ministritë e qeverisë prej Yangon në Nepxhidou më 6 nëntor 2005.[3] Pesë ditë më vonë, më 11 nëntor 2005, karavani i dytë i 1,100 kamionëve ushtarake duke mbajtur 11 batalione ushtarake dhe 11 ministritë e mbetura në Yangon.

Më 27 mars 2006, më shumë se 12,000 trupa marshuan në kreqytetin e ri në gjarjen e parë publike për të shënuar Ditën e Forcave Ushtarake i cili është përvjetori i kryengritjes së Burmës së atëhershme kundër okupimit japonezë në Burma.

Shëndetësia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Spitali në Nepxhidou u hap më 2006.[4] Ka poashtu Shërbim Mbrojtës Obsterik, Spital të Gjenekologjisë dhe Fëmijëve. Qytetet e afërta të Lewe, Pyinmana, dhe Tatkones secila ka nga një spital.[5]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Department of Population, Myanmar.
  2. ^ "Buki Yuushuu". YouTube. Arkivuar nga origjinali më 24 korrik 2018. Marrë më 28 qershor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Moving Target". The Irrawaddy. 9 nëntor 2005. Arkivuar nga origjinali më 30 shtator 2007. Marrë më 15 korrik 2007. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Marshall Cavendish Corporation (2007). World and Its Peoples: Eastern and Southern Asia. Marshall Cavendish. p. 650.
  5. ^ "Myanmar Yellow Pages: Nay Pyi Taw Listings". Arkivuar nga origjinali më 2 mars 2012. Marrë më 5 shtator 2017. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)