Jump to content

Pjonjangu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Pheniani)
Pamje nga Pjonjangu

Pjonjangu (koreançe: 평양, P'yongyang /pʰjɔŋ.aŋ/, në median shqiptare prej anglishtes Pyongyang), është kryeqyteti dhe qendra më e madhe e Republikës Popullore Demokratike të Koresë (Koresë së Veriut).

Pjonjangu është i vendosur në lumin Taedong rreth 110 kilometra (68 mi) në rrjedhën e sipërme nga goja e tij në Detin e Koresë Veriore dhe, sipas rezultateve paraprake nga regjistrimi i popullsisë i vitit 2008, ka një popullsi prej 3,255,388. Qyteti u nda nga provinca e Jugut Pyongan në vitin 1946. Ajo administrohet si një qytet i qeverisur direkt (chikhalsi, 직할시) në të njëjtin nivel si qeveritë provinciale, në krahasim me një qytet të veçantë (teukbyeolsi, 특별시) siç Seoul është në Korenë e Jugut .

Klima ,Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pjonjangu është në pjesën perëndimore-qendrore të Koresë së Veriut; Qyteti shtrihet në një fushë të sheshtë rreth 50 kilometra (31 mi) në lindje të Koresë Bay, një krah të Detit të Verdhë. Lumi rrjedh Taedong jugperëndim nëpër qytet drejt Koresë Bay. Fusha Pjonjangu, ku qyteti është i vendosur, është një nga dy fusha të mëdha në bregun perëndimor të gadishullit Korean, të tjera duke qenë plain Chaeryong. Të dy kanë një sipërfaqe prej rreth 500 kilometra katrorë. [20]

Pjonjangu ka një klimë të lagësht kontinentale (KOPPEN klasifikimin e klimës DWA). Ftohtë, erërat e thatë mund të goditje nga Siberia në dimër, duke e bërë kushte shumë të ftohtë; temperatura e ulët është zakonisht nën zero në mes të nëntorit dhe në fillim të marsit, edhe pse mesatarja e lartë e ditës është të paktën disa gradë më lart ngrirjes në çdo muaj, përveç janar. Dimri është në përgjithësi shumë të thata se sa vera, me borë bie për 37 ditë mesatarisht.

Kalimi nga të ftohtë, dimër të thatë të verës, të ngrohtë lagësht ndodh shumë shpejt në mes të prillit dhe fillim të majit, dhe nuk është një kthim i ngjashëm menjëhershëm të kushteve të dimrit në fund të tetorit dhe nëntorit. Summers në përgjithësi janë të nxehtë dhe të lagësht, me muson Lindjes së Azisë duke u zhvilluar nga qershori deri në gusht; këto janë edhe muaj të nxehta, me temperatura mesatare e 21 deri në 25 ° C (70 deri 77 ° F), dhe arrijë ditën shpesh mbi 30 ° C (86 ° F).

Ndërtimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pjonjangu u shkatërrua gjatë Luftës së Koresë dhe është rindërtuar tërësisht në përputhje me një dizajn që reflekton vizionin e Kim Il Sung-së. [29] Ëndrra e tij ishte raportuar për të krijuar një kapital që do të rritur moralin në vitet e pasluftës. [30] Rezultati ishte një qytet me, bulevardet e gjerë pemë-rreshtuan dhe ndërtesa publike me peizazhit terraced, mozaikë dhe tavanet e dekoruar. [29] Arkitektura e saj Russian-style e bën atë të kujton një qyteti siberian gjatë dëbora e dimrit, edhe pse ndërtesat e dizajnit tradicional Korean disi të zbutur këtë perceptim. Në verë, ai është i dallueshëm për lumenjtë e tij, shelgjet, lule dhe park. [29]

Rrugët janë të paraqitura në një veri-jug, rrjetit lindje-perëndim, duke i dhënë qytetit një pamje të rregullt. [29] designers Koresë së Veriut aplikuar përvojën suedeze e lagjet urbane të vetë-mjaftueshme në të gjithë vendin, dhe Pjonjangu nuk është përjashtim. Banorët e saj janë kryesisht ndahen në njësi administrative e 5000 deri 6000 persona (dong). Këto njësi të gjithë kanë grupe të ngjashme të kenaqesive, duke përfshirë një dyqan ushqimor, një dyqan berber, një rrobaqepës, një bathhouse publik, një zyrë postare, një klinikë, një bibliotekë dhe të tjerët. Shumë banorë të zënë ndërtesa banimi rritje të lartë. [31] Një nga prioritetet e Kim Il Sung, ndërsa dizajnimin Pjonjangun ishte për të kufizuar të popullsisë. Autoritetet mbajnë një regjim të kufizuar të lëvizjes në qytet, duke e bërë atë atipike e Azisë Lindore si ajo është e heshtur, uncrowded dhe i gjerë. [32]

Sporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pjonjangu ka një numër të klubeve sportive, duke përfshirë 25 prill Sport Club dhe Pjonjangu Qytetit Sport Club. [Citim i duhur] Sporti më popullor në Pjonjang është futbolli.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]