Bangkoku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 13°45′00″V 100°28′00″L / 13.75°V 100.466667°L / 13.75; 100.466667Bankok
Qytet
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Tailanda
Kryetari i Bashkisë Sukhumbhand Paribatra
Partia Partia Demokratike e Tailandës
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1,568.737 km2
 •  aglomerati 7,761.50 km2
Popullsia 9,100,000 banorë
Dendësia 5,801 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Prefiksi +66-2
Faqja Zyrtare [1]
Distriktet e Bangkokut
Bangkok's Democracy Monument at Rattanakosin Island, the historical zone in Bangkok
Sathorn's Robot Building completed in 1986, currently houses Singaporean-based United Overseas Bank's Bangkok headquarters and is a symbol of Bangkok's rapid growth in the mid 1980s
Central district of Bangkok
Ratchadamri Rd.
Left Side is Central World Square.
Departures Hall Suvarnabhumi Airport
A typical Corolla taxi operated among the Bangkok taxi services.
Main Auditorium of Chulalongkorn University
Dome Building of Thammasat University
Bangkok International Hospital in Thailand
Bangkok traffic

Bangkok (në Thai กรุงเทพ ฯ, กรุงเทพมหานคร, ose Krung Thep, Krung Thep Maha Nakhon), është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Tailandës. Qyteti është i vendosur në lindje të lumit Phraya Chao, në afërsi të Gjirit të Tajlandë. Bangkok është një qytet që ka përjetuar një rritje të shpejtë të industrisë dhe përfaqëson një nga qytetet ekonomikisht më dinamike në Azinë Juglindore. Vendasit mendojnë se po del si një qendër rajonale konkurrues me Singaporin dhe Hong Kong, por është penguar nga infrastruktura e dobët dhe problemet masive sociale për shkak të rritjes së shpejtë. Ajo është gjithashtu një nga destinacionet më të popullarizuara të turizmit në botë. Një nga zonat më të gjallë tregtare e qyteteve, në Paurat që janë lagjet e kinezëve, zona e Indisë.

Siege of Bangkok in 1688. Fortress held by the French (A), with Siamese troops and batteries (C). The enclosure of the village of Bangkok represented in the lower left corner (M) is today's Thonburi.[1]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Reference[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Vollant des Verquains, in Smithies 2002, p.95-96