Krung-thep-maha-nakorn

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Krung-thep-maha-nakorn apo Krungthepmahanakornamornratanakosinma-hintarayutthayamahadilokphopnopparatraja-thaniburiromudomrajaniwesmahasatharnamo-rnphimarnavatarnsathitsakkattiyavisanukamprasit është emri zyrtar i Bangkokut kryeqytetit të Tailandës. Njëherit ky është toponimi më i gjatë për ndonjë vend gjeografik.

Termi i toponimit përbëhet nga 175 shkronja dhe nga shqiptarët është vështirë të lexohet ndërsa tabela në hymje të qytetit duhej të dukej përafërsisht:

Krungthepmahanakornamornratanakosinma-

hintarayutthayamahadilokphopnopparatraja-

thaniburiromudomrajaniwesmahasatharnamo-

rnphimarnavatarnsathitsakkattiyavisanukamprasit

Bangkok

Burim i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]