Vientiane

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vientiane
Qytet
noform
Vendndodhja
Vientiane is located in Laosi
Vientiane
Vientiane

Koordinatat: 17°58′V 102°36′L / 17.967°V 102.600°L / 17.967; 102.600

Administrimi
Shteti Flamuri Laosi
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 3,920 km2
Lartësia 174 m (m.n.d.)
Popullsia 783,000 banorë
Dendësia 200 banorë/km2

Vientiane është kryeqyteti i Laosit. Vientiane u bë kryeqytet në vitin 1563. Vientiane është në një kthesë të lumit Mekong, në të cilën pikë ajo formon kufirin me Tajlandën.

Universitetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Universiteti kombëtar i Laosit është një nga tre universitetet që ndodhet në Vientiane.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]