Phnom Penh

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Phnom Penh
ភ្នំពេញ
Qytet
noform
Perëndimi i diellit në Phnom Penh
Stema_figura
Stema
Vendndodhja
Phnom Penh is located in Kamboxhia
Phnom Penh
Phnom Penh

Koordinatat: 11°33′V 104°55′L / 11.550°V 104.917°L / 11.550; 104.917

Administrimi
Shteti Flamuri Kamboxhia
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 678.46 km2
Lartësia 11.89 m (m.n.d.)
Popullsia 1,501,725 banorë
Dendësia 2,200 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1372 (u themelua); 1865 (kryeqytet)
Zona Kohore Kamboxhia UTC+7
Prefiksi +855 (023)
Faqja Zyrtare www.phnompenh.gov.kh

Phnom Penh është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Kamboxhisë.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Phnom Penh ka klimë tropikale (savana). Qyteti ka dy sezone të veçanta. Sezoni me shi, e cila fillon nga muaji maj deri në muajin tetor. Muaji i thatë e cila fillon nga muaji nëntor deri në muajin prill, ku temperaturat mund të bien në 22 °C. Por, temperaturat mund të qasen 40 °C në prill.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga viti 2008, Phnom Penh ka pasur 2,009,264 banorë, me dendësin e 5,358 banorëve per kilometër katrorë. Rritja e popullsisë së qytetit është 3.92%.

Parlamenti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Phnom Penh pëfaqësohet nga 12 antarë të parlamentit: 7 CNRP dhe 5 CPP.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]