Busan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Busan
Korean : 부산광역시
Qytet
noform
Kolazh me pamje nga Busani
Stema_figura
Emblema e Busanit
Vendndodhja
Busan is located in Koreja e Jugut
Busan
Busan

Koordinatat: 35°10′V 129°04′L / 35.167°V 129.067°L / 35.167; 129.067

Administrimi
Shteti Flamuri Koreja e Jugut
Rajoni Yeongnam
Kryetari i Bashkisë Seo Byungsoo
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 769.89 km2
Popullsia 3,470,653 banorë (2018)
Dendësia 4,507 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 600-010, 619-963
Prefiksi (+82) 051
Faqja Zyrtare www.busan.go.kr

Busan (Korean: 부산광역시) është qyteti i dytë më i popullarizuar e Koresë së Jugut pas Seulit, me popullsi të 3,470,653 banorëve sipas vitit 2018. Busan është qendër ekonomike, kulutore dhe arsimore e Koresë juglindore.

Busan ndahet në 15 distrikte kryesore dhe një qark, së bashku bëjnë me popullsi rreth 3.6 milionë. Nakdong është lumi më i gjatë i Koresë dhe Haeundae është poashtu plazhi më i madh i vendit.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Busan ndodhet në juglindje të Gadishullit Korean. Busan ka klimë subtropikale të lagësht. Temperatura ekstrem të larta dhe të ulëta janë të ralla. Temperatura më e lartë e regjistruar është 37.3 °C më 14 gusht 2016,[1] ndërsa temperatura më e ulët e regjistruar është −14.0 °C më 13 janar 1915.[2] Fundi i pranverës dhe fillimi i verë është zakonisht e ftohët sesa brenda rajoneve për shkak efektit të oqeanit.

Ndarjet administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1957, Busan adoptoi sistemin e ndarjes duke krijuar gjashtë distrikte (gu): Busanjin-gu, Dong-gu, Dongnae-gu, Jung-gu, Seo-gu, dhe Yeongdo-gu. Sot Busani ndahet në pesëmbëdhjetë distrikte dhe një qark.

Nëndarjet Korean Sipërfaqja (km²)
[3]
Popullsia
(2017)[4]
Distrikti Buk 북구; 北區 39.36 307,465
Distrikti Busanjin 부산진구; 釜山鎭區 29.70 375,003
Distrikti Dong 동구; 東區 9.73 88,940
Distrikti Dongnae 동래구; 東萊區 16.63 273,910
Distrikti Gangseo 강서구; 江西區 181.50 115,196
Distrikti Geumjeong 금정구; 金井區 65.27 243,293
Distrikti Haeundae 해운대구; 海雲臺區 51.47 416,362
Distrikti Jung 중구; 中區 2.83 44,791
Distrikti Nam 남구; 南區 26.81 276,360
Distrikti Saha 사하구; 沙下區 41.75 333,818
Distrikti Sasang 사상구; 沙上區 36.09 230,867
Distrikti Seo 서구; 西區 13.93 111,465
Distrikti Suyeong 수영구; 水營區 10.21 178,454
Distrikti Yeongdo 영도구; 影島區 14.15 124,463
Distrikti Yeonje 연제구; 蓮堤區 12.08 207,128
Qarku Gijang 기장군; 機張郡) 218.32 159,055

Feja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të vitit 2007, 41.9% e banorëve të Busanit ndjekin Budizmin dhe 16.6% ndjekin Krishterizmin (12.1% janë protestan dhe 4.5% janë katolikë), 39.9% e banorëve tjerë nuk janë fetarë ose ndjekin ndonjë fe tjetër.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "기후자료 극값(최대값) 전체년도 일최고기온 (℃) 최고순위, 부산(159)". Administrata e Meteorologëve Korean. Marrë më 10 janar 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "기후자료 극값(최대값) 전체년도 일최저기온 (℃) 최고순위, 부산(159)". Administrata e Meteorologëve Korean. Marrë më 10 janar 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Area and Number of Administrative Units". Statistikat e Koresë. Marrë më 2017-01-10. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Archived copy". Arkivuar nga origjinali më 2011-03-03. Marrë më 2013-03-22. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)