Shimonoseki

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Shimonoseki
Qytet
Vendndodhja
Shimonoseki is located in Japoni
Shimonoseki
Shimonoseki

Koordinatat: 33°57′V 130°56′L / 33.950°V 130.933°L / 33.950; 130.933

Administrimi
Shteti Flamuri Japonia
Rajoni Chūgoku
San'yō
Kryetari i Bashkisë Shintarō Maeda
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 716,10 km2
Dendësia 364 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore Ora Standarte e Japonisë (UTC+9)

Shimonoseki (japonisht: 下関市) është qyteti më i madh në prefekturën Yamaguchi në ishullin Honshū, Japoni.

Sipas 1 prill 2018, qyteti 260,661 banorë dhe dendësi të popullsisë prej 364 per km2. Sipërfaqja e qytetit ishte 716,10 km2.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Para vitit 1902, qyteti ishte i njohur si Bakan (馬關) dhe zyrtarisht Akamagaseki (赤間關).

Shimonoseki ishte vendi ku Kina dhe Japonia nënshkruan Marrëveshjen e Shimonosekit më 17 prill 1895.

Më 13 shkurt 2005, Shimonoseki morri qytezat e Hōhoku, Kikugawa, Toyota dhe Toyoura (të gjitha prej distriktit Toyoura) për të zgjeruar qytetin e Shimonosekit. Që nga 1 tetori 2005, qyteti u caktua si qytet kryesor nga qeveria japoneze.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shimonoseki ka klimë subtropikale me verë të nxehtë dhe dimër të ftohtë. Reshjet janë të rëndësishme gjatë gjithë vitit, por janë më të rënda gjatë verës.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]