Shimonoseki

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shimonoseki
下関市
Qytet
Udhëkryq përballë zyrës së qytetit
Udhëkryq përballë zyrës së qytetit
Popullsia
 • Gjithsej260.661
Faqja zyrtarewww.city,shimonoseki.lg.jp

Shimonoseki (japonisht: 下関市) është qyteti më i madh në prefekturën Yamaguchi në ishullin Honshū, Japoni.

Sipas 1 prill 2018, qyteti 260,661 banorë dhe dendësi të popullsisë prej 364 per km2. Sipërfaqja e qytetit ishte 716,10 km2.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Para vitit 1902, qyteti ishte i njohur si Bakan (馬關) dhe zyrtarisht Akamagaseki (赤間關).

Shimonoseki ishte vendi ku Kina dhe Japonia nënshkruan Marrëveshjen e Shimonosekit më 17 prill 1895.

Më 13 shkurt 2005, Shimonoseki morri qytezat e Hōhoku, Kikugawa, Toyota dhe Toyoura (të gjitha prej distriktit Toyoura) për të zgjeruar qytetin e Shimonosekit. Që nga 1 tetori 2005, qyteti u caktua si qytet kryesor nga qeveria japoneze.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shimonoseki ka klimë subtropikale me verë të nxehtë dhe dimër të ftohtë. Reshjet janë të rëndësishme gjatë gjithë vitit, por janë më të rënda gjatë verës.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]