Jump to content

Fukuoka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Fukuoka
福岡市
Qytet
Nga lart majtas: Yatai në Nakasu Kështjella Fukuoka, Tempulli Hakozaki Tenjin, Hakata Gion Yamakasa Momochi bregdetar dhe Kulla Fukuoka
Flamuri i Fukuoka
Stema zyrtare e Fukuoka
Popullsia
 • Gjithsej1.588.924 (1 qershor 2.019)
Faqja zyrtarewww.city.fukuoka.lg.jp

Fukuoka (Japonisht: 福岡市, Fukuoka-shi) është kryeqyteti i prefekturës Fukuoka, i vendosur në bregun verior të ishullit japonez të Kyūshū. Është qyteti më i populluar në ishull, i ndjekur nga Kitakyushu. Është qyteti më i madh dhe zona metropolitane në perëndim të Keihanshin. Qyteti ishte caktuar në 1 prill 1972, me urdhëresë qeveritare. Fukuoka e Madhe, me një popullsi prej 2.5 milion njerëz (sipas regjistrimit të vitit 2005), është pjesë e zonës së industrializuar Fukuoka-Kitakyushu.

Që nga viti 2015, Fukuoka është qyteti i gjashtë më i madh në Japoni, pasi ka kaluar popullsinë e Kobe.[1] Në korrik 2011, Fukuoka tejkaloi popullsinë e Kiotos. Që nga themelimi i Kiotos më 794, kjo shënon për herë të parë që një qytet në perëndim të rajonit Kinki ka një popullsi më të madhe se Kioto. Në kohët e lashta, megjithatë, zona afër Fukuoka, rajoni i Chikushit, mendohej nga disa historianë që ndoshta kishte qenë edhe më me ndikim se rajoni i Yamato.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fukuoka kufizohet nga tre anë me male, rrethon Gjirin e Hakatës dhe hapet në veri me Detin Genkai.

Ndodhet 1.100 km (684 milje) nga Tokio.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fukuoka ka një klimë të lagësht subtropikale (Köppen: Cfa), verë të nxehtë dhe të lagësht dhe dimra relativisht të butë. Qyteti gjithashtu sheh mesatarisht rreth 1.600 mm reshje në vit, me një shtrirje reshjesh më intensive mes muajve qershor dhe shtator. Së bashku me pjesën më të madhe të prefekturës, Fukuoka ka një klimë të moderuar me një temperaturë mesatare vjetore prej 16.3 ° C, lagështi mesatare prej 70% dhe 1.811 orë ditore të ditës. Afërsisht 40% e vitit është me re.

Temperaturat e dimrit rrallë ulen nën 0 ° C dhe rrallëherë bie borë, megjithëse shiu i lehtë bie në shumicën e ditëve nëse jo aq vazhdimisht sa në anën e Detit të JaponisëHonshū.[2] Pranvera është e ngrohtë dhe me diell, me lulet e qershisë që shfaqen në fund të marsit ose në fillim të prillit. Sezoni i shiut (tsuyu) zgjat përafërsisht gjashtë javë deri në qershor dhe korrik, gjatë së cilës kohë lagështia është shumë e lartë dhe temperaturat lëvizin midis 25 ° C dhe 30 ° C. Verërat janë të lagështa dhe të nxehta, me temperaturat që arrijnë rreth 37 ° C. Vjeshta, që shpesh konsiderohet si sezoni më i mirë i Fukuoka, është i butë dhe i thatë, megjithëse sezoni i tajfunëve zgjat midis gushtit dhe shtatorit.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në sondazhin në korrik/gusht 2008, Moncocle zgjodhi Fukuoka si numrin 17 të "Top 25 qyteteve të gjallë".[3] U zgjodh për blerje të shkëlqyera, ushqim të jashtëzakonshëm, lidhje të mira transporti, muze të mirë, "një ndjenjë hapjeje në ajrin e saj të detit", hapësira të gjelbërta dhe sepse është miqësore, e sigurt, e pastër dhe afër pjesës tjetër të Azisë Lindore. E njëjta sondazh në vitin 2018 renditi Fukuoka në numrin 22.[4]

Turizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fukuoka pret më shumë se 2 milion vizitorë të huaj në vit, me shumicën që vijnë nga Koreja e Jugut, Tajvani dhe Kina.[5] Nga fillimi i vitit 2010, Hakata u bë përfituese e një rritje të konsiderueshme në turizmin e anijeve të lundrimit; veçanërisht me vizitorët nga Kina. Pas zgjerimit dhe rizhvillimit të terminalit ndërkombëtar të anijeve të pasagjerëve në Hakata Port, numri i thirrjeve të porteve të lundrimeve më 2016 pritet të kalojë 400.[6]

Gati dhjetë mijë studentë ndërkombëtarë ndjekin universitete në ose afër prefekturës Fukuoka çdo vit. Gati 200 konferenca ndërkombëtare mbahen çdo vit në Fukuoka.

Festivale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fukuoka është shtëpi e shumë festivaleve (matsuri) që mbahen gjatë gjithë vitit. Nga këto, më të famshmit janë Hakata Dontaku dhe Hakata Gion Yamakasa.

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fukuoka shërbehet nga Aeroporti Fukuoka, San'yō Shinkansen dhe linja hekurudhore me shpejtësi të lartë Kyushu Shinkansen dhe trenat e tjerë JR KyushuStacionin Hakata dhe nga tragetet. JR Kyushu dhe një kompani koreane operojnë tragete hidrofilë (të quajtur Beetle dhe Kobee) midis Hakata dhe Busan, Koreja e Jugut. Qyteti ka tre linja metro: Linja Kūkō, Linja Hakozaki dhe më e reja, Linja Nanakuma, e cila u hap më 2 shkurt 2005. Një linjë hekurudhore private, e drejtuar nga Nishitetsu është gjithashtu e përdorur shumë dhe lidh zonën në qendër të qytetit të Tenjin në qytetin e Ōmuta.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "福岡市 平成27年国勢調査結果速報(本市独自集計)". city.fukuoka.lg.jp (në japonisht). Arkivuar nga origjinali më 15 gusht 2016. Marrë më 25 korrik 2016.
  2. ^ "気象庁 | 平年値(年・月ごとの値)" (në japonisht). Agjencia Meteorologjike e Japonisë. Marrë më 21 qershor 2012.
  3. ^ Copenhagen named world's best city for quality of life by Monocle magazine Nick Allen, The Daily Telegraph, June 9, 2008
  4. ^ Monocle Quality of Life survey 2018
  5. ^ "福岡県のインバウンド需要". Honichi Inbound (në japonisht). 2016. Marrë më 23 nëntor 2018.
  6. ^ "Cruise ships with Chinese tourists pour into Japan". Japan Today (në anglisht). Kyodo. 12 mars 2016. Arkivuar nga origjinali më 12 mars 2016.
  7. ^ "Bordeaux – Rayonnement européen et mondial". Mairie de Bordeaux (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 7 shkurt 2013. Marrë më 29 korrik 2013.
  8. ^ "Bordeaux-Atlas français de la coopération décentralisée et des autres actions extérieures". Délégation pour l'Action Extérieure des Collectivités Territoriales (Ministère des Affaires étrangères) (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 7 shkurt 2013. Marrë më 29 korrik 2013.
  9. ^ "SISTER-CITY AGREEMENTS/ MEMORANDUM". Department of Urban Development, Qeveria e Delhit (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 qershor 2016. Marrë më 28 shkurt 2017.
  10. ^ "Guangzhou Sister Cities[via WaybackMachine.com]" (në anglisht). Guangzhou Foreign Affairs Office. Arkivuar nga origjinali më 24 tetor 2012. Marrë më 21 korrik 2013.