Jump to content

Guangzhou

Coordinates: 23°08′00″N 113°16′00″E / 23.133333°N 113.266667°E / 23.133333; 113.266667
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

23°08′00″N 113°16′00″E / 23.133333°N 113.266667°E / 23.133333; 113.266667

Guangzhou

Guangzhou (kinezçe: 广州) metropol i Kinës Jugore, që nga fundi i shekullit të XVIII, është shfaqur paradoksal në zhvillimin e tij. Nga njëra anë, si një nga qytetet me nivelin më të lartë të biznesit dhe nga ana tjetër, si vendlindje e revolucionit social. Qytetarët në Guangzhou i kushtojnë rëndësi ushqimeve të shijshme, shëndetit të mirë dhe një jete të pasur. Kjo njihet nga e gjithë Kina. Por në një vend të tillë, kanë lindur gazetat më radikale, për ndërgjegjësimin e publikut.

Materialja dhe shpirtërorja, individi dhe shteti. Këto janë dy anët e medaljes që e shfaqin paradoksal qytetin, por që janë bashkuar në mënyrë të veçantë.