Jump to content

Oakland (California)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Oakland
Oakland
Qytet
Pamje nga Okland.
Pamje nga Okland.
Vendodhja e Oklandit në SHBA
Vendodhja e Oklandit në SHBA
Popullsia
 • Gjithsej(2.014) 413,775
Emri i banorëveoklander
Faqja zyrtarewww.oaklandnet.com

Oakland (shqip: Okland është një qytet në shtetin amerikan të Kalifornisë. Oakland është qyteti tetë më i madh në Kaliforni, dhe i 45-ti në SHBA me një popullsi prej 413,775 (2014). Porti i Oklandit është porti më i madh në gjithë pjesën veriore të Kalifornisë, dhe të pesti në Shtetet e Bashkuara. Oakland është qendra e qarkut Alameda.