Yangon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Yangon
Qytet
noform
Kolazh me pamje nga Yangoni
Flamuri_figura
Flamuri
Vendndodhja
Yangon is located in Birmania
Yangon
Yangon

Koordinatat: 16°51′V 96°11′L / 16.850°V 96.183°L / 16.850; 96.183

Administrimi
Shteti Flamuri Birmania
Rajoni Rajoni Yangon
Kryetari i Bashkisë Maung Maung Soe
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 598 km2
Popullsia 4,348,000 banorë
Dendësia 7,271 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore MST (UTC+6:30)
Prefiksi 01
Targa YGN
Faqja Zyrtare www.ycdc.gov.mm

Yangon është ish-kryeqyteti dhe qyteti më i madh në Mjanmar. Sipas regjistrimit të popullsisë më 2010, qyteti ka pasur 4,348,000 banorë. Kryetari i tanishëm i qytetit është Maung Maung Soe.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Nwe Nwe Aye & Wai Phyo Myint (30 maj 2005). "Yunnan keen to boost economic, trade ties". The Myanmar Times. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
  2. ^ "Nanning and Yangon Become Sister Cities". City Government of Nanning. 18 korrik 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ http://www.bernama.com/bernama/v6/newsindex.php?id=652059
  4. ^ Busan, Yangon, Myanmar Become Sister Cities (22 janar 2013). "Busan, Yangon, Myanmar Become Sister Cities". Haps Magazine. Marrë më 2016-08-03. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
  5. ^ Business (10 nëntor 2012). "Yangon, Turin to establish connectivity as sister cities". Myanmar Update. Marrë më 2016-08-03. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)