Ho-Chi-Minh-Qytet

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Ho-Chi-Minh-Qytet
[[Figura:|300px|Qendra e qytetit]]
Statistika
Popullsia
-dendësia
7.162.864 7'203'988 banorë
3419 banorë për km² banorë/km²
Sipërfaqja 2095 km² prej të cilave km²
Administrata
Shteti Vietnami
Qarku Dong Nam Bo
Adresa e kuvendit
Kodi postal
Prefiksi telefonik +84-8
Faqe zyrtare Faqja zyrtare
Politika
Kryetar
Partia udhëheqëse


Ho-Chi-Minh-Qytet, Saigon (Thanh pho Hồ Chi Minh) është kryeqyteti i rajoni e Dong Nam Bo, Vietnami. Ky qytet ka mbi 7.162.864 banorë (2009) në një sipërfaqe prej 2095 km² dhe kështu është qyteti më i madh në Vietnami.

Aeroporti Tan Son Nhat : (vietnamsht: Sân bay Tan Son Nhat) është aeroporti ndërkombëtar i qytetit vietnamez Ho-Chi-Minh-Stadt.