Ho-Chi-Minh-Qytet

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Ho-Chi-Minh-Qytet
Qytet
Administrimi
Shteti Flamuri Vietnami
Qarku Dong Nam Bo
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2095 km2
Popullsia 7.162.864 banorë
Dendësia 3419 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Prefiksi +84-8
Faqja Zyrtare Faqja zyrtare

Ho-Chi-Minh-Qytet, Saigon (Thanh pho Hồ Chi Minh) është kryeqyteti i rajoni e Dong Nam Bo, Vietnami. Ky qytet ka mbi 7.162.864 banorë (2009) në një sipërfaqe prej 2095 km² dhe kështu është qyteti më i madh në Vietnami.

Aeroporti Tan Son Nhat : (vietnamsht: Sân bay Tan Son Nhat) është aeroporti ndërkombëtar i qytetit vietnamez Ho-Chi-Minh-Stadt.