Jump to content

Kioto

Coordinates: 35°0′42″N 135°46′6″E / 35.01167°N 135.76833°E / 35.01167; 135.76833
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Kyoto)
Kioto
京都市
Qyteti i Kjotos
Kiyomizu-dera temple
Nijō Castle
Kinkaku-ji temple
Bamboo Forest, Arashiyama
Nanzen-ji temple
Katsura Imperial Villa
Rock garden, Ryōan-ji
Three-story Pagoda, Kiyomizu-dera temple
Shimogamo shrine
Fushimi Inari-Taisha shrine
Heian shrine
Kyoto Imperial Palace
Nga lart majtas: Tempulli Kiyomizu-dera, Kështjella Nijō, tempulli Kinkaku-ji, Bamboo Forest i Arashiyama, tempulli Nanzen-ji, Vila Perandorake Katsura, Rock garden of Ryōan-ji, Pagoda tre-katëshe e tempullit Kiyomizu-dera, Shimogamo shrine, Fushimi Inari-Taisha shrine, Heian shrine dhe kompleksi i Pallatit Perandorak i Kiotos
Flamuri i Kioto
Stema zyrtare e Kioto
Map
Vendndodhja e Kjotos në Prefekturën Kjoto
Vendndodhja e Kjotos në Prefekturën Kjoto
Kioto is located in Earth
Kioto (Earth)
Koordinatat: 35°0′42″N 135°46′6″E / 35.01167°N 135.76833°E / 35.01167; 135.76833
VendiJaponia
RajoniKansai
PrefekturaPrefektura Kjoto
Themelimi794
Qeveria
 • KryetariDaisaku Kadokawa
Sipërfaqja
 • Qytet i përcaktuar827,83 km2 (31,963 sq mi)
Lartësia më e lartë
971 m (3.186 ft)
Lartësia më e ulët
9 m (30 ft)
Popullsia
 (1 tetor 2020)[1]
 • Qytet i përcaktuar1.464.890
 • Vendi9-të në Japoni
 • Dendësia1.800/km2 (466/sq mi)
 • Metro
2.801.044
Zona kohoreUTC+9 (JST)
- PemaShelgu pikëllues, Japanese Maple dhe Katsura
- LuljaCamellia, Azalea dhe Qershi sheqeri
Faqja zyrtarewww.city.kyoto.lg.jp

Kioto ose Kjoto (Japonisht: 京都, Kyōto), zyrtarisht 'Qyteti i Kiotos (京都市, Kyōto-shi), është kryeqyteti i Prefekturës KiotoJaponi. E vendosur në rajonin Kansai në ishullin Honshū, Kioto përbën një pjesë të zonës metropolitane Keihanshin së bashku me Osaka dhe Kobe. Që nga viti 2021, qyteti ka një popullsi prej 1.45 milion. Qyteti është spiranca kulturore e një zone metropolitane shumë më të madhe të njohur si Kioto e Madhe, një zonë statistikore metropolitane (MSA) shtëpi e një regjistrimi të vlerësuar nga 3.8 milion njerëz.

Kioto është një nga komunat më të vjetra në Japoni, që u zgjodh më 794 si selia e re e oborrit perandorak të Japonisë nga Perandori Kanmu. Qyteti origjinal, i quajtur Heian-kyō, ishte rregulluar në përputhje me feng shui tradicional kinez duke ndjekur modelin e kryeqytetit të lashtë kinez të Chang'an/Luoyang. Perandorët e Japonisë sunduan nga Kioto në njëmbëdhjetë shekujt në vijim deri në vitin 1869. Ishte skena e disa ngjarjeve kryesore të periudhës Muromachi, periudhës Sengoku dhe Luftës së Boshinit, të tilla si Lufta Ōnin, Incidenti Honnō-ji, incidenti Kinmon dhe Beteja e Toba-Fushimit. Kryeqyteti u zhvendos nga Kioto në Tokio pas Restaurimit Meixhi. Komuna moderne e Kiotos u krijua në 1889. Qyteti u kursye nga shkatërrimi në shkallë të gjerë gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe si rezultat, trashëgimia e tij kulturore e paraluftës është ruajtur kryesisht.

Kioto konsiderohet kryeqyteti kulturor i Japonisë dhe një destinacion kryesor turistik. Ajo është shtëpia e tempujve të shumtë budistë, faltoreve Shinto, pallateve dhe kopshteve, disa prej të cilave janë renditur kolektivisht nga UNESCO si një Vend i Trashëgimisë Botërore. Pikat e spikatura përfshijnë Pallatin Perandorak të Kiotos, Kiyomizu-dera, Kinkaku-ji, Ginkaku-ji dhe Vilën Perandorake Katsura. Kioto është gjithashtu një qendër e arsimit të lartë, me Universitetin e Kiotos që është një institucion me famë ndërkombëtare.

Kyoto shihet nga mali Atago në cepin veriperëndimor të qytetit

Kioto ndodhet në një luginë, pjesë e pellgut Yamashiro (ose Kioto), në pjesën lindore të rajonit malor të njohur si malësitë Tamba. Pellgu Yamashiro është i rrethuar nga tre anët nga malet e njohura si Higashiyama, Kitayama dhe Nishiyama, me një lartësi pak mbi 1,000 metra mbi nivelin e detit. Ky pozicionim i brendshëm rezulton në verë të nxehtë dhe dimër të ftohtë. Ka tre lumenj në pellg, Ujigawa në jug, Katsuragawa në perëndim dhe Kamogawa në lindje. Qyteti i Kiotos zë 17.9% të tokës në prefekturë me një sipërfaqe prej 827.9 kilometra katrorë.

Qyteti origjinal ishte rregulluar në përputhje me feng shui tradicional kinez duke ndjekur modelin e kryeqytetit të lashtë kinez të Chang'an/Luoyang. Pallati Perandorak përballej me jugun, duke rezultuar që Ukyō (sektori i djathtë i kryeqytetit) të jetë në perëndim, ndërsa Sakyō (sektori i majtë) është në lindje. Rrugët në lagjet moderne të Nakagyō, Shimogyō, dhe Kamigyō-ku ende ndjekin një model rrjeti.

Sot, distrikti kryesor i biznesit ndodhet në jug të Pallatit të vjetër Perandorak, me zonën veriore më pak të populluar që ruan një ndjenjë shumë më të gjelbër. Zonat përreth nuk ndjekin të njëjtin model rrjeti si qendra e qytetit, megjithëse rrugët në të gjithë Kioton ndajnë dallimin e emrave.

Kioto ndodhet në majë të një tavoline të madhe uji natyral që i siguron qytetit puse të bollshme me ujë të ëmbël. Për shkak të urbanizimit në shkallë të gjerë, sasia e shiut që derdhet në tabelë po pakësohet dhe puset në të gjithë zonën po thahen me një ritëm në rritje.

Kioto ka një klimë të lagësht subtropikale (Köppen Cfa), duke shfaqur një ndryshim të theksuar sezonal në temperaturë dhe reshje. Vera është e nxehtë dhe e lagësht, por dimrat janë relativisht të ftohtë me reshje të herëpashershme bore. Sezoni i shiut në Kioto fillon rreth mesit të qershorit dhe zgjat deri në fund të korrikut, duke i dhënë gjysmës së dytë të verës të nxehtë dhe me diell. Kioto, së bashku me pjesën më të madhe të bregut të Paqësorit dhe zonat qendrore të Japonisë, është i prirur ndaj tajfuneve gjatë shtatorit dhe tetorit.

Ndarjet administrative

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kioto ka njëmbëdhjetë lagje (区, ku). Së bashku, ata përbëjnë qytetin e Kiotos. Ashtu si qytetet e tjera në Japoni, Kioto ka një kryetar bashkie dhe një këshill bashkiak.

Lagjet e Kiotos
Emri i vendit Harta e Kiotos
Rōmaji Kanji Popullsia Sipërfaqja në km2 Dendësia e popullsisë

per km2

1 Fushimi-ku 伏見区 280,655 61.66 4,600
A map of Kyoto's Wards
2 Higashiyama-ku 東山区 39,044 7.48 5,200
3 Kamigyō-ku 上京区 85,113 7.03 12,000
4 Kita-ku 北区 119,474 94.88 1,300
5 Minami-ku 南区 99,927 15.81 6,300
6 Nakagyō-ku - (qendra administrative) 中京区 110,430 7.41 15,000
7 Nishikyō-ku 西京区 150,962 59.24 2,500
8 Sakyo-ku 左京区 168,266 246.77 680
9 Shimogyō-ku 下京区 82,668 6.78 12,000
10 Ukyō-ku 右京区 204,262 292.07 700
11 Yamashina-ku 山科区 135,471 28.7 4,700

Historikisht, Kioto ishte qyteti më i madh në Japoni, i cili më vonë u tejkalua nga Osaka dhe Edo (Tokio) në fund të shekullit të 16-të. Në vitet e paraluftës, Kiotoja shkëmbente vende me Kobe dhe Nagoya të renditur si qyteti i 4-të dhe i 5-të më i madh. Në vitin 1947, ai u kthye në vendin e tretë. Deri në vitin 1960 ajo kishte rënë përsëri në vendin e 5-të, dhe në vitin 1990 kishte rënë në vendin e 7-të. Që nga viti 2015, ai është renditur qyteti i 9-të më i madh në Japoni.

Përqendrimi i popullsisë në zonën e kryeqytetit është 55%, që është më i larti ndër prefekturat. Dallimi ekonomik midis zonës bregdetare dhe zonës së brendshme duke përfshirë pellgun e Kiotos është i rëndësishëm. Duke përfshirë 10.12 trilion ¥, Kyoto MEA ka ekonominë e katërt më të madhe në vend në 2010.[2]

Qyteti i Kiotos ka marrëdhënie binjakëzuar me qytetet e mëposhtme:[3]

 • Franca Parisi, Franca (që nga qershori 1958)
 • Shtetet e Bashkuara të Amerikës Boston, Shtetet e Bashkuara (që nga qershori 1959)
 • Gjermania Këlni, Gjermani (që nga maji 1963)
 • Italia Firencia, Itali (që nga shtatori 1965)
 • Ukraina Kievi, Ukrainë (që nga shtatori 1971)
 • China Xi'an, Kinë (që nga maji 1974)
 • Meksika Guadalajara, Meksikë (që nga tetori 1980)
 • Kroacia Zagrebi, Kroaci (që nga tetori 1981)
 • Republika Çeke Praga, Republika Çeke (që nga prilli 1996)
 1. ^ "Census". www.pref.kyoto.jp (në japonisht). Kyoto Prefecture. Arkivuar nga origjinali më 2021-06-15. Marrë më 2021-06-16.
 2. ^ Yoshitsugu Kanemoto. "Metropolitan Employment Area (MEA) Data" (në anglisht). Center for Spatial Information Science of the University of Tokyo. Arkivuar nga origjinali më 2019-05-02. Marrë më 2016-06-22.
 3. ^ "Sister Cities of Kyoto City" (në anglisht). City of Kyoto. Arkivuar nga origjinali më 2019-03-15. Marrë më 2015-12-06.