Guadalajara

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Stampa:Qytet (Meksika) Guadalajara është qytet në Meksikë, ndodhet në rajonin Jalisco. Është qyteti i katërt më i popullarizuar në Meksikë. Guadalajara është qyteti i 10-të në Amerikën Latine më popullësi.

Njerëz të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Agustín Yáñez, shkrimtarë dhe politikan
 • Mariano Otero, kryetar dhe shkrimtar
 • Guillermo González Camarena, shkencëtar
 • Dr. Atl, artist and shkrimtar
 • Guillermo Chávez Vega, artist
 • Guillermo del Toro, skenarist
 • Luis Barragán, arkitekt
 • Ramón Corona, gjeneral dhe diplomat.
 • José María Vigil, shkrimtar
 • Pepe Guízar, kompozitor
 • Saúl Álvarez, bokser
 • Vicente Fernández, këngëtare, aktore, producente
 • Alejandro Fernández, këngëtarë
 • Ignacio Vallarta, kryetar
 • Jorge Blanco Güereña, aktor dhe këngëtar
 • Gael Garcia Bernal, aktor

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]