Karakas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Karakas
Santiago de León de Caracas
Qytet
Njohur si La Sultana del Ávila

La Sucursal del Cielo

Motoja Ave María Purísima, sin pecado concebida, en el primer instante de su ser natural
Administrimi
Shteti Flamuri Venezuela
Shteti federal Bandera de Caracas.svg Distrikti i Kryeqytetit, Flag of Miranda state.svg Miranda
Komuna Libertador
Kryetari i Bashkisë Antonio Ledezma
Partia ABP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1,930 km2 (Qyteti) km2
Lartësia 900 m m (m.n.d.)
 •  aglomerati 5,196,514 banorë
Dendësia 1,431.5/km2 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi Diego de Losada më 25 korrik 1567
Vendasit caraqueño (m), caraqueña (f)
Zona Kohore UTC-04:30
Kodi Postal 1010-A
Faqja Zyrtare www.alcaldiamayor.gob.ve

Karakas (zyrtarisht Santiago de Leon de Caracas, është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Venezuelës. Vendasit quhen Caraqueños.

Pozicionohet në pjesën veriore të vendit, ndjek Luginën Karakas në vargmalet bregdetare të Venezuelës (Cordillera de la Costa). Temperaturat e Luginës janë pranverore. Terreni i përshtatshëm për ndërtim e shtrihet midis 760 dhe 910 m mbi nivelin e detit. Lugina është afër Detit të Karaibeve, e ndarë nga brigjet me vargmalin Cerro Avila 2200 m i lartë, në jug ka më shumë kodra dhe male.

El Distrito de Caracas Metropolitano (Qarku Metropolitan i Karakasit) përfshin Distriktin e Kryeqytetit (kryeqyteti i vërtetë) dhe katër komuna të tjera në shtetin Miranda, duke përfshirë Chacao, Baruta, Sucre, dhe El Hatillo. Capital Distrito kishte një popullsi prej 2.097.350 në 2009,[1] ndërsa ajo e Distrito Metropolitano ishte vlerësuar me 3.196.514 banorë në vitin 2008.

Binjakëzim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karakasi ka binjakëzim me:

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Population projection for federal entities". Marrë më 30 prill 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Sister Cities of Istanbul". Marrë më 1 korrik 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Erdem, Selim Efe (1 korrik 2009). "İstanbul'a 49 kardeş". Radikal. Marrë më 22 korrik 2009. 49 sister cities in 2003 Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Mapa Mundi de las ciudades hermanadas". Ayuntamiento de Madrid. Marrë më 22 korrik 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)