Bogotá

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Bogota (de Santa Fe Bogota deri në 1819) është kryeqyteti i Kolumbisë dhe departamentit i Cundinamarca. Aktualisht qyteti ka rreth shtatë milionë banorë dhe është i ndarë në 20 rrethe. Në qytet janë ndërtesat kryesore qeveritare (Gobierno Nacional). Kryebashkiaku i qytetit zgjidhet çdo 4 vjet me Këshillin e Qarkut. Emri vjen nga fjala kaloshin amtare Bogota, e cila është një llojë bujqësisie e praktikuar nga Zipas indigjene.