Bogotá

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bogotá
Spanjisht : Bogotá
Qytet
Njohur si "La Atenas Suramericana", ("Athina e Amerikës së Jugut")
Motoja "Bogotá Mejor Para Todos" ("Një Bogota më të mirë për të gjithë")
noform
Pamje nga Bogotá
Stema_figura
Stema e Bogotës
Flag of Bogotá.svg
Flamuri i Bogotës
Vendndodhja
Bogotá is located in Kolumbia
Bogotá
Bogotá

Koordinatat: 4°35′53″V 74°4′33″P / 4.59806°V 74.07583°P / 4.59806; -74.07583

Administrimi
Shteti Flamuri Kolumbia
Departamenti Distrikti i kryeqytetit
Kryetari i Bashkisë Enrique Peñalosa
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1578 km2
Lartësia 2,640 m (m.n.d.)
Popullsia 7 980 001 banorë
Dendësia 5057,03 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 6 gusht 1538
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 11XXXX
Prefiksi +57 1
Koordinatat 4° 35′ 53″ Veri

74° 4′ 33″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.bogota.gov.co


Bogotá është kryeqyteti dhe qyteti më i madh në Kolumbi. Bogotá ndodhet në juglindje të një pjese e cila quhet Bogotá savana. Në vitin 2016, qyteti ka pasur 7,980,001 banorë. 47.5% të popullsisë janë meshkuj, ndërsa 52.5% të popullsisë janë femra.

Centro-Internacional-Bogotá.jpg

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bogotá ka klimë subtropikale. Temperatura mesatare është 14.5 °C dhe ndryshon prej 10 në 18 °C ku dita është me shi. Muaji më i nxehtë është marsi, ku temperatura maksimale arrinë në 19.7 °C.

Temperatura më e lartë e cila është regjistruar ka qenë 30.0 °C, kurse temperatura më e ulët e cila është regjistruar ka qenë -7.1 °C. Muajtë të cilët kanë më shumë reshje të shiut janë prilli, maji, shtatori, tetori dhe nëntori.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bogotá është qendra kryesore sa i përket ekonomisë dhe industrisë në Kolumbi.

Kulturë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bogotá ka shumë vende kulturore përfshirë 58 muze, 62 galeri të arteve, 33 librari, 45 teatër dhe mbi 150 monumente kombëtare.[1]

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Colombia Official Tourism Portal "Bogotá: a city for experiencing culture" Arkivuar 4 gusht 2009 tek Wayback Machine