Meksiko (qytet)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to searchMeksiko
Spanjisht : Ciudad de México
Qytet
noform
Pamje nga Meksiko (qytet)
Stema_figura
Emblema e Meksikos
Flag of Mexico City.svg
Flamuri i Meksikos
Vendndodhja
Meksiko is located in Meksika
Meksiko
Meksiko
Vendndodhja e Meksikos në Meksikë

Koordinatat: 19°26′0″V 99°8′0″P / 19.43333°V 99.13333°P / 19.43333; -99.13333

Administrimi
Shteti Flamuri Meksika
Shteti federal Meksiko është edhe Distrikt Federal
Kryetari i Bashkisë Claudia Sheinbaum Pardo
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1.485 km2
Lartësia 2.250 m (m.n.d.)
Popullsia (2020) 9.209.944 banorë
Dendësia 6.000 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 13 Mars 1325
Zona Kohore (UTC-6)
Verore (UTC-5)
Kodi Postal 00-16
Prefiksi 55
Aeroporti Aeroporti Ndërkombëtar i Meksikos (MEX)
Koordinatat 19° 26′ 0″ Veri

99° 8′ 0″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.cdmx.gob.mx


Mexico City shqiptohet Meksiko Siti (spanjisht: Ciudad de México, shqip: Qyteti Meksiko) është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Meksikës. Meksiko Siti është gjithashtu edhe Distrikt Federal dhe selia e qeverisë federale. Ai është qendra më e rëndësishme politike, kulturore, dhe financiare në vend. Meksiko Siti është konsideruar gjithashtu një qendër e rëndësishme financiare në Amerikën Latine. Meksiko Siti ndodhet në luginën e Meksikës, një luginë e madhe në rrafshnaltat e larta në qendër të Meksikës, në një lartësi prej 2240 metra mbi nivelin e detit. Qytetit përbëhet nga gjashtëmbëdhjetë ndarje administrative.

Popullsia e Meksiko Sitit në vitin 2009 i kalonte 8,84 milionë banorë dhe bashkë me rrethinat ishte 21,2 milion banorë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mural depiction of Tenochtitlan
Torre Latinoamericana, Qiellgërvishtëshja e parë në Amerikën Latine.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti i Meksikos është qyteti me ekonominë më të madhe në Meksikë dhe në Amerikën Latine.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia është rreth 8,857,188 banorë. Mosha e popullsisë është: 0-21 vjeç 23%, 22-64 vjeç 59% dhe 64 vjeç e sipër 18%. Gjuha zyrtare është spajishtja dhe fliten edhe shumë gjuhë native (rreth 100 të tilla).

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]