Meksiko (qytet)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Mexico City
Emblema
[[Figura:|280px|Qendra e qytetit]]
Statistika
Popullsia
-dendësia
8,857,188 banorë
6,000 ban/km2 banorë/km²
Sipërfaqja 1,485 km2 km²
Administrata
Shteti {{{cilishtet}}}
Qarku {{{cilirrethe}}}
Adresa e kuvendit {{{adresaekuvendit}}}
Kodi postal {{{numriipostes}}}
Prefiksi telefonik {{{prefiksi}}}
Faqe zyrtare {{{faqezyrtareekuvendit}}}
Politika
Kryetar {{{kryetarimomental}}}
Partia udhëheqëse {{{partiaudheheqese}}}
{{{shënim}}}

Mexico City (spanjisht: Ciudad de México, shqip: Qyteti Meksiko) (shqiptohet Meksiko Siti) është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Meksikës. Meksiko Siti është gjithashtu edhe Distrikt Federal dhe selia e qeverisë federale. Ai është qendra më e rëndësishme politike, kulturore, dhe financiare në vend. Meksiko Siti është konsideruar gjithashtu një qendër e rëndësishme financiare në Amerikën Latine. Meksiko Siti ndodhet në luginën e Meksikës, një luginë e madhe në rrafshnaltat e larta në qendër të Meksikës, në një lartësi prej 2240 metra mbi nivelin e detit. Qytetit përbëhet nga gjashtëmbëdhjetë ndarje administrative.

Popullsia e Meksiko Sitit në vitin 2009 i kalonte 8,84 milionë banorë dhe bashkë me rrethinat ishte 21,2 milion banorë.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Mural depiction of Tenochtitlan
Torre Latinoamericana, Qiellgërvishtëshja e parë në Amerikën Latine.

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Qyteti i Meksikos është qyteti me ekonominë më të madhe në Meksikë dhe në Amerikën Latine.


Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Popullsia është 8,857,188 banorë. Mosha e popullsisë është: 0-21 vjeç 23%, 22-64 vjeç 59% dhe 64 vjeç e sipër 18%. Gjuha zyrtare është spajishtja dhe fliten edhe shumë gjuhë native (rreth 100 të tilla).


Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]