Belmopan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Belmopan
Qytet
noform
Pamje nga Belmopan
Vendndodhja
Belmopan is located in Beliza
Belmopan
Belmopan

Koordinatat: 17°15′5″V 88°46′1″P / 17.25139°V 88.76694°P / 17.25139; -88.76694

Administrimi
Shteti Flamuri Beliza
Distrikti Cayo
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 76 m (m.n.d.)
Popullsia (2009) 20.000 banorë
Koordinatat 17° 15′ 5″ Veri

88° 46′ 1″ Perëndim

Belmopan është kryeqyteti i Belizes me një popullsi prej rreth 20.000 banorësh.

Belmopan është vendosur në një lartësi prej 76 metra mbi nivelin e detit. Belmopan u ndërtua në lindje të lumit Belize, 80 km më në brendësi nga is kryeqyteti port Qyteti Belize, pas pothuajse shkatërrimit të tij se nga Uragani Hattie në vitin 1961. Qeveria u zhvendos në Belmopan në vitin 1970. Ndërtesa e Asamblesë Kombëtare është projektuar ti ngjajë një tempulli Para Kolumbian Maya.