San José (Kosta Rika)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
San José
Qytet
Teatri kombëtar i Kosta Rikës
Teatri kombëtar i Kosta Rikës
Official seal of {{{official_name}}}
Nicknames: 
Chepe
Mottoes: 
Ad Meliora
Population
 • Total333.981
Websitewww.msj.go.cr

San José është kryeqyteti i Kosta Rikës. Qyteti u themelua më 1738 me urdhër të Cabildo de León. San José është një nga kryeqytete më të reja në Amerikën Latine, megjithëse nuk u emërua si kryeqytet deri në vitin 1823.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

San José ndodhet në vendet tropikale dhe është në pyje tropikale. Temperatura shkon në mes 17 dhe 30 °C. Sezoni me shi fillon nga muaji maj deri në mes të muajit nëntor.

Distriktet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

San José ndahet në 11 distrikte (distritos): Catedral, Carmen, Hatillo, Hospital, Uruca, Mata Redonda, Merced, Pavas, San Francisco de Dos Ríos, San Sebastián, Zapote.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]