San José (Kosta Rika)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
San José
Qytet
Njohur si Chepe
Motoja Ad Meliora
noform
Teatri kombëtar i Kosta Rikës
Stema_figura
Emblema
Bandera de San José (Costa Rica).svg
Flamur
Vendndodhja
San José is located in Kosta Rika
San José
San José

Koordinatat: 9°56′V 84°5′P / 9.933°V 84.083°P / 9.933; -84.083

Administrimi
Shteti Flamuri Kosta Rika
Provinca San José
Kryetari i Bashkisë Johnny Araya Monge
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 44.62 km2
 •  aglomerati 2,044 km2
Lartësia 1,172 m (m.n.d.)
Popullsia 333,981 banorë
 •  urbane 1,543,000 banorë
 •  aglomerati 2,158,898 banorë
Dendësia 6,455.71 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1738
Zona Kohore CST UTC-6
Kodi Postal 10101
Prefiksi +506
Faqja Zyrtare www.msj.go.cr

San José është kryeqyteti i Kosta Rikës. Qyteti u themelua më 1738 me urdhër të Cabildo de León. San José është një nga kryeqytete më të reja në Amerikën Latine, megjithëse nuk u emërua si kryeqytet deri në vitin 1823.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

San José ndodhet në vendet tropikale dhe është në pyje tropikale. Temperatura shkon në mes 17 dhe 30 °C. Sezoni me shi fillon nga muaji maj deri në mes të muajit nëntor.

Distriktet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

San José ndahet në 11 distrikte (distritos): Catedral, Carmen, Hatillo, Hospital, Uruca, Mata Redonda, Merced, Pavas, San Francisco de Dos Ríos, San Sebastián, Zapote.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]