Guatemala (Qytet)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Guatemala
Spanjisht : Ciudad de Guatemala
Qytet
Motoja "Todos somos la ciudad" (Ne jemi të gjithë të qytetit), "Tú eres la ciudad" (Ti je qyteti)
noform
Stema_figura
Stema e Guatemalës
Bandera de la Ciudad de Guatemala.svg
Flamuri i Guatemalës
Vendndodhja
Guatemala is located in Guatemala
Guatemala
Guatemala

Koordinatat: 14°36′48″V 90°32′7″P / 14.61333°V 90.53528°P / 14.61333; -90.53528

Administrimi
Shteti Flamuri Guatemala
Departamenti Guatemala
Kryetari i Bashkisë Álvaro Arzú
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 692 km2
 •  tokësore 1.905 km2
Lartësia 1500 m (m.n.d.)
Popullsia 2,110,100 banorë
 •  aglomerati 4,500,000 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1776
Zona Kohore Amerika Qendrore UTC+2
Koordinatat 14° 36′ 48″ Veri

90° 32′ 7″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.muniguate.com

Guatemala (Spanjisht: Ciudad de Guatemala; shqip: "Qyteti i Guatemalës) është kryeqyteti i Guatemalës. Qyteti ndodhet në jug-qendër të shtetit. Thuhet se më 2013, zona metropolitane e qytetit ka arritur deri në 4.5 milionë.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë ditës, temperatura mesatare vjetore varion nga 22 deri në 28 ° C. Gjatë natës, temperatura mesatare vjetore varion nga 12 to 17 °C.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit më 2002, zona metropolitane në Guatemala ka pasur 2.3 milionë, duke e bërë zonë më të popullarizuar në urban në Amerikën Qendrore.

Shkollat dhe universitetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Guatemala ka dhjetë universitete. Universidad de San Carlos de Guatemala është universiteti më i vjetër në Amerikën Qendrore e cila u themelua më 1676. Nëntë universitete tjera janë Universidad Mariano Gálvez, the Universidad Panamericana, the Universidad Mesoamericana, the Universidad Rafael Landivar, the Universidad Francisco Marroquín, the Universidad del Valle, the Universidad del Istmo, Universidad Galileo, Universidad da Vinci and the Universidad Rural. Nëntë universitete janë private, ndërsa the Universidad de San Carlos është universitet publik.

Njerëz të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Miguel Ángel Asturias, shkrimtar dhe diplomat
 • Ricardo Arjona, këngëtar dhe kompozitor
 • Manuel Colom Argueta, politikan dhe ish-kryetar i Guatemalës
 • Carlos Mérida, piktor
 • Gaby Moreno, këngëtar dhe kompozitor
 • Carlos Peña, këngëtar, fitues në Latin American Idol 2007
 • Georgina Pontaza, aktore
 • Rodolfo Robles, mjek
 • Carlos Ruíz, futbollist
 • Alida Boer, stiliste
 • Shery, këngëtare dhe kompozitore

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]