Ottawa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Otava
Ottawa
Qytet
noform
Ndërtesa e Parlamentit, Përkujtimorja Kombëtare e Luftës në qendër të Otavës, Galeria Kombëtare e Kanadasë, dhe Kanali Rideau dhe Hoteli Château Laurier.
Flamuri_figura
Flamuri i Otavës
Vendndodhja
Otava (Kanadaja)
Otava
Administrimi
Shteti Flamuri Kanadaja
Rajoni Rajoni i Kryeqytetit Kombëtar
Provinca Ontario
Kryetari i Bashkisë Jim Watson
Statistika dhe Transporti
Themelimi 1826
Sipërfaqja 2.778,13 km2
Zona Kohore (UTC-5)
Kodi Postal K0A, K1A-K4C
Koordinatat 45° 25′ 15″ Veri

75° 41′ 24″ Perëndim

Demografia
Popullsia 883.391 banorë
Dendësia 316,6 banorë/km2
Faqja Zyrtare www.ottawa.ca
Vendodhja e Otavës në Provincën e Ontarios


Ottawa ( lexohet ɒtəwɑ ) është kryeqytet i Kanadasë. Qyteti ka popullsi prej 812.000 banorësh, e zë vendin e katërt për nga madhësia në Kanadë dhe vendin dytë në provincën Ontario. Zona e Ottawës-Gatineau (gjithashtu e njohur si National Capital Region) ka një popullsi prej 1,168,788 banorësh, i katërti sipas madhësisë nga qytetet e zonës. Otawa është vendosur në pjesën juglindore të Ontarios në luginën e lumit Ottawa që është një lum i lundrueshëm, ndodhet midis kufirit të Ontarios dhe Quebecut.

Nuk ka asnjë kryeqytet qarku federal në Kanada. Ottawa është një komunë në kuadër të Provincës së Ontario. Megjithëse kjo nuk përbën një rast të veçantë, Ottawa është caktuar si kryeqytet federal kombëtar, e cila përfshin Quebecun dhe komunën fqinje Gatineau. Ashtu si me kryeqytetet kombëtare, fjala Ottawa përdoret si metonomi për "vendi i qeverisë federale".

Otava qeveriset nga 24 antarë të këshillit të qytetit, të cilët zgjidhen nga banorët e Ottawës në zgjedhje të drejtpërdrejta. Këshilltarët e qytetit përgjegjen për mirëmbajtjen dhe efikasitetin e shërbimeve të mëposhtme: zjarrfikësit, mjekësinë, departamentin e policisë, furnizimin me ujë, transportin, riciklimin dhe grumbullimin e plehrave, rrjetin e kanalizimeve etj. Kryetari i bashkisë së Ottawës është Jim Watson.


Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Chaudière Falls 1838.jpg

Rajoni i Otavës ishte vendbanim për gjatë kohë i Odawa ose Odaawaa (njerzit të kombësisë të parë në këtë vend) . Odawa janë popull Algonquin të cilët thirren sipas emrit të lumit Kichi Sibi ose Kichissippi ka kuptimin e "Lum i madh".

E para zgjidhje evropiane në rajon, është ajo e Philemon Wright një komunitet i cili filloi në Quebec anë e lumit në 1800. Wright zbuloi se transporti i drurit ishte i mundur nëpër lumin ,,0tava,, nga Lugina e Otavës deri në Montreal. Së shpejti filloj të lulëzoj transportimin e drurit i cili pëlqehej shumë nga europianët për fortësinë e tij të jashtëzakonshme. Rezerva të mëdha të Pishës së Bardhë u gjetën në të gjithë luginën.

Otawa si kryeqytet[redakto | redakto tekstin burimor]

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Klima[redakto | redakto tekstin burimor]

Transporti[redakto | redakto tekstin burimor]

Pika e referimit dhe institucionet kryesore[redakto | redakto tekstin burimor]

Sporti[redakto | redakto tekstin burimor]

Qeveria[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Origjina etnike Popullata Përqindja
Kanadezë 227,490 28.4%
Anglezë 194,845 24.3%
Irlandezë 180,525 22.5%
Francezë 172,165 21.5%
Skocezë 158,340 19.8%
Gjermanë 67,660 8.4%
Italianë 39,230 4.9%
Kinezë 34,435 4.3%
Polakë 25,685 3.2%
Hollandezë 22,700 2.8%
Indianë të Amerikës 21,600 2.7%
Indian 20,525 2.6%

Edukimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

Qytetet simotra[redakto | redakto tekstin burimor]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]